A korai nyár a kamilla virágzását is meggyorsította

2024. május 4. 07:06 | Fajó Attila

A Körös-Maros Nemzeti Park területén már április közepén virágzott a kamilla. A szikes talajon a pusztai gyógynövény jellegzetes illatával és színével pompás látványt nyújt.

Talán nincs is olyan ember Magyarországon, aki ne ismerné ezt a növényt, melynek másik elnevezése az orvosi székfű, amely gyógyászati felhasználására utal – mondta el Palcsek István, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője. Azt azonban már kevesebben tudhatják, hogy a kamillavirág 2015 óta hungarikum, nemzeti érték és óvandó kincs. 

Az úgynevezett padkás szikeseken honos növény mellett a bárányparéj vagy a pozsgás zsázsa is megtalálható. Ezek a növények a szélsőséges környezethez adaptálódva is megélnek a különleges, a sziksó kiválása, kipárolgása miatt nyaranta fehéres szinezetű gyeprészeken. Ehhez hasonló talajjelenségeket a Fekete-tenger közelében, Közép-Ázsiában láthatunk még. 

A nemzeti park a növénytársulások eredeti élőhelyének és életkörülményeinek megtartása végett arról is gondoskodik, hogy legeltető állattartást végezhessenek a nemzeti park területén. Ezzel az őshonos magyar juhfajtáknak, a magyar rackajuhnak és a cigája juhnak is kedveznek. 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL