Több mint 60-féle növényben van koffein. Ez a hatóanyag a növények számára védelmet biztosít a különböző paraziták ellen: lebénítja és megöli őket. Érdekesség, hogy a koffeint először 1819-ben izolálta egy német vegyész, Friedrich Ferdinand Runge.
A kávé hatása
A koffein az agyunkra hat, ezáltal van hatása a testünk többi részének működésére: megváltoztatja a viselkedésünket és az érzéseinket. A koffein a központi idegrendszer működését serkenti: ennek eredményeképpen éberebbnek érezzük magunkat. A koffein hatására a hasi, zsigeri erek összeszűkülnek, az agy viszont több vért kap. A koffein ezáltal lerövidíti a reakcióidőt, megemeli az adrenalin szintet és lehetővé teszi a nagyobb fizikai igénybevételt. A koffein természetes stimulánsként könnyen bejut az agyba, és pozitív módon befolyásolja az agysejteket. Viszont minél többet fogyasztunk belőle, annál jobban hozzászokik a szervezetünk, és idővel gyengébb választ ad rá.
Mennyi az annyi?
Az Európai Unió felkérésére az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) elvégezte és 2020-ban publikálta a koffeinnel kapcsolatos eddigi legalaposabb kockázatelemzést. Ezek szerint 200 mg koffein elfogyasztása nem jelent kockázatot a felnőttek egészségére. A rendszeresen elfogyasztott 400 mg-os napi koffeinmennyiség szintén nem jár negatív egészségi következményekkel felnőtteknél. A napi koffeinbevitel 400 milligramm alatt tehát nem jelent veszélyt az egészséges szervezetre.
A koffein nemcsak a szellemi, hanem bizonyítottan a fizikai teljesítőképességet is fokozza. A szervezetben mobilizálja a zsírsavakat és a glükózt, melyek a szervezet két fő energiaforrását adják – magyarázta dr. Borbola József, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet belgyógyász-kardiológusa.
Kávé a béldaganatok ellen
Egy másik kutatás szerint pedig napi több csésze kávé jelentős mértékben csökkentheti a béldaganatok kockázatát. Az orvos pro és kontra azt hangsúlyozta, hogy 5-6 kávétól egész napra gyorsabb lesz a pulzus, és minden nap ezt nem lehet egészségkárosodás nélkül csinálni. Éppen ezért kell megfontolni: ha 15-40 százalékkal csökkentjük a bélrendszeri daganatok kockázatát, és ugyanennyivel növeljük a szív- és érrendszeri panaszokat, akkor megéri-e?
Kávé túladagolásának és elvonásának tünetei
Ezután azon is el kell gondolkoznunk, hogy csak úgy mint bármit, a kávét is túladagolhatjuk. A kávé túladagolásának tünetei lehetnek fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, remegés, ingerlékenység, szapora szívverés, álmatlanság, hasmenés, szívritmuszavar, légzési zavar, pánik, szorongás.
Az elvonásnak is vannak tünetei, hiszen a koffein - mint pszichoaktív tudatmódosítószer - rendszeres fogyasztása enyhe függőséget okozhat, megvonás esetén néhány hétig az alábbi tünetek jelentkezhetnek: fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, csökkent koncentráló képesség, hányinger.
A tévhitekkel ellentétben a kávé, illetve a koffein, nem szünteti meg a fáradtságot. A kávé hatásának elmúltával erősebben tér vissza és csak pihenéssel múlik el. A koffein csupán az ébrenlét, a szabadidő, a munka pillanatait tudja még intenzívebbé tenni.