A történeti idők társadalmának felső rétegét alkotó földbirtokos nemesség hatalmát, gazdagságát és rangját fényűző udvartartással és az udvartartás helyszínéül szolgáló pompás rezidenciákkal jelenítette meg. A rezidencián élt a birtokos szűkebb családja, itt őrizte kincseit, birtokjogait biztosító okleveleit, és itt rendezte jeles családi ünnepeit is. Mindemellett a rezidencia birtokközpont is volt, ahová befutottak a különböző birtokok jövedelmei, és ahonnan e birtokok irányító tisztviselői megkapták az utasításokat. Maga a rezidencia épülete lehetett erődítések nélküli palota, kevésbé megerődített kastély, vagy valódi erődítménynek számító vár.
A főúri rezidenciák természetesen az évszázadok során fejlődtek, változtak, követve a társadalom, a gazdaság, a művészet és a szokások változásait. A kiállítás e változások fontosabb állomásait mutatja be számos példán, Visegrád, Szigliget, Ozora, Simontornya, Egervár várain, kastélyain keresztül. Az országos vándorkiállítás gyulai helyszíne azért különleges, mert kizárólag itt mutatják be a gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastély épületének és történeti kertjének rekonstrukciós modelljeit, amelyek az 1720 és 1940 között évszázadokat dolgozzák fel.
A július végéig látható kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma rendezte, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ, és a Pazirik Informatikai Kft. közreműködésével.
A kastély felújítását is láthatja a látogató
2016. április 17. 07:24
| Fekete Kata
Ezek is érdekelhetik
Halmos Béla ifjúkori grafikáiból nyílt kiállítás az Almásy-kastélyban
2018. augusztus 19. 11:44
Két éve a látogatók szolgálatában – születésnap a gyulai Almásy-kastélyban
2018. március 20. 17:42
HEREND I DNEREH - 200 év porcelán-történelme Gyulán
2017. május 3. 17:45
Egy éves a megújult Almásy-kastély
2017. március 15. 07:13