A drogfüggőséget nem csak a drog okozza, különben minden egyes ember alkoholista lenne, aki valaha kipróbálta a szeszt. A függőség kialakulásának összetett okai vannak: a gének és a környezet interakciója befolyásolja, és az utóbbi szerepét gyakran lebecsülik. Mert könnyebb egy molekulát vagy egy egyént pellengérre állítani, és megtenni bűnbaknak, mint a közösségnek szembe néznie saját hibáival.
A legfogékonyabbak éppen azok a függőségre, akik számára a józan élet kihívást jelent, feldolgozatlan traumák, kezeletlen pszichiátriai problémák és a kilátástalan szociális helyzet, vagy a rossz kompromisszumokkal és hazugságokkal teli hétköznapok miatt elveszítették a kapcsolatot az autentikus önvalójukkal. És akik, amikor betépnek, úgy érzik, hogy végre rátaláltak a létezés igazi, élvezetes módjára, mintha addig burokban éltek volna, ami hirtelen átszakadt. És persze nem veszik észre, hogy közben egy új, még lefojtóbb burkot építenek maguk köré.
Manapság sok szó esik a függőségből való felépülésről: ez csakis a közösség szintjén működhet.
A segítő szervezetek egyik küldetése, hogy megváltoztassa a társadalom hozzáállását a drogfüggőséggel küzdő emberekkel szemben - hogy az emberek által leginkább megvetett csoport tagjait is emberként kezeljük. Akik támogatást és nem büntetést érdemelnek.
Forrás: MI-ÉRTÜNK Prevenciós és Segítő Egyesület