A cselgáncs vb-ért küzdő Horbany Artem Békéscsabán talált új otthonra

2025. április 3. 16:19 | Kovács Dávid

A Békés Megyei Kano Judo SE 20 éves cselgáncsozója az orosz-ukrán háború kitörését követően érkezett a békési megyeszékhelyre, majd tavaly megkapta az állampolgárságot, ma pedig már magyar színekben küzd azért, hogy ott legyen a budapesti felnőtt világbajnokságon.

Folyamatosan érkeztek a fiatalok a szokásos, délutáni edzésre a Békés Megyei Kano Judo SE Kazinczy utcai termébe a minap. Akadtak olyanok, akik már bő fél órával a tréning előtt elkezdték a melegítést, igaz, még csak labdával, felhőtlen hangulatban. Horbany Artem már teljes felszerelésben, kimérten, talán egy kicsit izgatottan hangolódott az edzésre. Vagy inkább az interjúra: előzetes egyeztetésünk alatt szóba került, hogy angolul vagy inkább magyarul beszélgessünk. Mint bevallotta, heti egy órát külön tanárnál tölt, emellett az edzéseken, a mindennapok során folyamatosan tanulja nyelvünket, úgyhogy már jobban megy a magyar, mint az angol.

– Először karatéztam, amikor Kijevbe költöztünk, de utána édesapámmal más sportágat kerestünk, kipróbáltam a cselgáncsot, akkor kerültem Vladislav Potapovhoz, az első edzőmhöz. Már az első tréning után nagyon megtetszett, így végül maradtam ennél a sportágnál – idézi fel a kezdeteket. Cselgáncsban ukrán bajnoki bronzérmes volt, két Európa-kupán szerzett már bronzérmet, 2022-ben Kolozsváron, 2023-ban pedig Pakson. A judo mellett korábban szambózott is (a szambo fegyver nélküli önvédelmi sportág – a szerk.), korosztályos ukrán bajnok volt több alkalommal, valamint ifjúsági világbajnoki ezüstérmes is lett.

 

Hangolódás az edzésre (Fotó: Bere Mátyás)

 

Az orosz-ukrán háború kitörése után, 2022-ben a Magyar Judo Szövetség kezdeményezésére mintegy háromszáz ukrán cselgáncsozó érkezett hazánkba, a békéscsabai egyesülethez közel húsz judoka csatlakozott. Artem először Lengyelországban, majd Spanyolországban edzőtáborozott és később kapcsolódott be az itteni munkába, ahol edzője, Vladislav Potapov is segítette a beilleszkedést.

– Amikor idekerültem, először nagyon nehéz volt, de jól éreztem magam, a klubnál mindenki kedves volt, a társak is sokat segítettek. Egy év után szinte mindenki visszatérhetett Ukrajnába, én viszont az edzőmmel egyeztetve úgy döntöttem, hogy itt maradok, úgy gondoltuk, hogy itt adottak a lehetőségek a további fejlődésemhez – fogalmazott. Békéscsabán először az Ukrajnából érkező társaival együtt a sportcsarnokban lakott, majd kapott egy kis lakást, jelenleg így igyekszik megállni a helyét. Családjával főként online tartja a kapcsolatot, hiszen édesanyja Oroszországban, édesapja és testvére pedig Észtországban él.

A fiatal sportoló 2024-ben letette a magyar állampolgárságot. Először az volt a feladat, hogy megteremtsék a lehetőséget arra, hogy a Békés Megyei Kano Judo SE kötelékében elindulhasson a hazai versenyeken. Miután ez sikerült, a cél az volt, hogy nemzetközi versenyeken a magyar színeket képviselje, ehhez pedig az ukrán szövetség hozzájárulása is kellett, erre azonban több időre volt szükség. Így ugyan az első, kvalifikációs Európa-kupán nem állhatott tatamira, de most már elhárult minden akadály, hétvégén, Dubrovnikban már a világbajnoki részvételért küzdhet. A versenyen klubtársa, Soczó Rebeka is hasonló célt tűzött ki maga elé.

 

Soczó Rebekával gyakran küzd az edzéseken (Fotó: Bere Mátyás)

 

– A mezőnyt nagyjából ismerem, lesznek olyanok, akikkel korábban a paksi Európa-kupa versenyen is találkoztam már. Nem lesz egyszerű, nehéz lesz jól szerepelni, de bízom abban, hogy jól sikerül majd és eljuthatok a budapesti világbajnokságra – latolgatta az esélyeket. Babonaként verseny előtt nem szokta levágatni a haját, reméli, hogy ez most is sikert hoz majd.

 

Gyáni János: Fontos, hogy Artem jól használja az erejét

A Békés Megyei Kano Judo SE edzője a keddi tréning elején is párba állította a versenyzőket, a legkisebbektől a nagyokig, azaz a budapesti vb-szereplésért küzdőkig, hiszen a korosztályt tekintve vegyes a csapat. Gyáni János felidézte: már az első edzéseken feltűnt számára, hogy óriási erő lakozik Artemben, azonban kellett idő ahhoz, hogy összecsiszolódjanak, hiszen Ukrajnában más módszer szerint készültek.

 

Gyáni János és versenyzője (Fotó: Bere Mátyás)

 

– Az ukrán sportolókra jellemző a keménység, az akaratosság, ez Artemben is ott van. Más stílusban edzettek, mint mi. Az elején előfordult, hogy gyakrabban megálltak edzésen, beszélgettek, de amikor kellett, akkor keményen odatették magukat. Számomra a fegyelem kifejezetten fontos, többször is beszéltünk róla, hogy mi az, amit szeretnék látni az edzéseken, megértette és szépen összeszoktunk – fogalmazott. Véleménye szerint az a legfontosabb, hogy a fiatal sportoló jól használja a benne lévő erőt, taktikailag még mindenképp fejlődnie kell a jövőben.

A világbajnokságra való kijutás esélyeivel kapcsolatban úgy fogalmazott: gyakorlatilag a hétvégi dubrovniki Európa Kupa-versenyen dől el, hogy a két fiatal, még U23-as korosztályba tartozó judoka ott lehet-e a budapesti viadalon. Gyáni János szerint az lesz a meghatározó, hogy a 66 kg-os súlycsoportban versenyző Artem saját magára figyeljen, koncentráltan versenyezzen, mert akkor odaérhet a dobogóra, ami kvalifikációt jelenthet.

 

Galéria

Vissza
Előre

 

További programok »