A bizalom talán a legfontosabb – Villáminterjú Misák Darinkával

2022. március 5. 15:14 | Csiffáry Zsuzsanna

Misák Darinka az Esély Pedagógiai Központ EGYMI Szakiskola gyógypedagógusa fontosnak tartja az emberi értékeket, mint például a tiszteletet és az egymásra való odafigyelést. Egy villáminterjú erejéig kerestük meg.

1. Milyen egy pihenőnap Misák Darinkának?

Körülbelül egy éve fektetek hangsúlyt a pihenésre, feltöltődésre. Furcsa lehet, de nekem meg kellett tanulnom kikapcsolódni. Ezeken a napokon elutazom a szomszéd városokba, és a helyi nevezetességeket igyekszem megismerni. De az is feltölt, ha csak a természetben sétálok egyet és rácsodálkozom, hogy mennyi gyönyörű látnivaló vesz minket körül.

 

2. Mire a legbüszkébb?

Ilyenkor biztosan sokan a gyermekeiket említik meg, természetesen nagyon büszke vagyok rájuk, de az egy másmilyen érzés. Büszke vagyok arra, hogy a célokat, amelyeket kitűztem magam elé, sikerült megvalósítanom, és ha voltak is nehézségek az életemben, mindig az élet jó oldalát igyekeztem nézni, és az emberi értékeket tartottam szem előtt.

 

3. Ha nyerne az ötöslottón, mire költené a nyereményét?

Támogatott lakhatást hoznék létre, ami befogadná azokat a felnőtt, értelmileg akadályozott személyeket, akik a speciális oktatásból kikerülnek, illetve akiknek nevelését a szüleik már nem tudják biztosítani. Őket kísérném tovább az úton úgy, hogy az integrált munkahelyi kivezetésüket is segíteném. Ha ez egyszer megvalósulna, az csodálatos lenne, nem is kívánhatnék többet.

 

4. Melyek a legfontosabb értékek az életében?

A bizalom, talán ez a legfontosabb, hiszen nagyon nehéz bizalmat adni és kapni is, ezt ki kell érdemelni. De említhetném a másikra való odafigyelést, az őszinteséget is – fontosak számomra azok, akikben mindezek fellelhetőek.

 

5. Ha valamit megváltoztathatna a világban, mi lenne az?

Hazánkban az oktatási rendszert magas színvonalra emelném, lehetőséget adva arra, hogy a gyerekek a bennük rejlő adottságokat a lehető legteljesebben ki tudják bontakoztatni, mivel azt vallom, hogy egy nemzet legfontosabb erőforrását az emberek alkotják. A világban az esélyegyenlőség fontosságát emelném ki, azt, hogy származástól, életkortól, társadalmi helyzettől függetlenül mindenkinek egyenlő hozzáférést kell biztosítani a szolgáltatásokhoz.

 

6. Milyen más foglalkozásokban tudná elképzelni magát?

Olyan szakmában, amelynek középpontjában az ember áll. Legyen az szociális terület, vagy egészségügy.

 

7. Mivel lehet kihozni a sodrából?

Türelmes természetem van. Viszont ha igazságtalanság ér engem vagy egy hozzátartozómat, akkor előfordul, hogy napokig a hatása alatt vagyok. Az idő azonban mindig segít ennek a feldolgozásában.

 

8. Melyik a kedvenc olvasmánya?

Próbáltam olyan könyveket, újságokat lapozgatni, amelyek nem szakmaiak, de utána visszakanyarodtam Hatos Gyula gyógypedagógus könyveihez, melyek közül a felnőtt értelmileg akadályozott személyek pedagógiai életkísérését említeném meg. Szakmai könyveket lapozgatok szívesen, a figyelmemet ezek tudják lekötni, és tanulni is ezekből lehet.

 

9. Mi a legnagyobb kihívás a szakmájában?

Az elméleti érzékenyítés iskolákba való bevezetését nagy feladatnak tartom. Amíg nem sikerül minden általános iskolában, középiskolában, főiskolán elérni, hogy ez teret kapjon, addig nem beszélhetünk elfogadásról, integrációról. Ha az iskolákban megtörténik az érzékenyítés, akkor jó eséllyel segítjük a felnövekvő generációt. Egyre több családba érkezik akadályozottsággal élő gyermek, illetve, nagyon sok diák egy-egy érzékenyítő óra után dönti el, hogy ő majd a segítő szakmában szeretne dolgozni. Gondoljunk bele abba is, hogy mekkora segítség az, ha egy egészségügyben dolgozó, aki munkája során találkozik támogatásra szoruló személlyel, nem ijed meg, mert évekkel ezelőtt az iskolában már szerzett ismereteket ezen embertársairól, és nem félelemmel, hanem elfogadással közeledik. A fogyatékos embereket akkor fogják elfogadni, ha megismerik őket, az információhiány pedig továbbra is a félelmet táplálja. Az érzékenyítésre ezért is van nagyon nagy szükség.

 

10. Mit üzenne azoknak, akik túl nagy hangsúlyt fektetnek a negatív véleményekre?

Mindig lesznek olyanok, akik mást mondanak, vagy gondolnak rólunk, ezeknek a helyzeteknek a kezelését meg kell tanulnunk. Az iskolában a tanulóknak azt szoktam mondani, hogy rosszat tenni, ártani másoknak nem nehéz, sajnos sokan cselekszenek így. Jót tenni, szépen viselkedni, másokat tisztelni sokkal nehezebb, hiszen nagyon sok a rossz példa, mégis az értékeinket ezek a jó cselekedetek fogják életünk folyamán megerősíteni.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL