A munkahelyvédelmi bértámogatásra igényelt összeg meghaladta a 300 millió Ft-ot. Mindkét számadat az országos adat 4 százaléka – adott meg számadatokat a témában dr. Orosz Tivadar, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
– A vállalkozások összességében pozitívan ítélik meg a kormány eddigi gazdaságvédelmi intézkedéseit. Egyes felmérések szerint a járvány hatására a dél-alföldi régióban következett be a legnagyobb jövedelemcsökkenés és itt a legnagyobb a munkahelyüket elvesztők aránya, ezért további intézkedéseket várnak, elsősorban olyan pályázati/fejlesztési forrásokat, amelyek vissza nem térítendő elemet is tartalmaznak – tette hozzá az elnök.
A kormány összesen 420 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít a gazdaságvédelmi intézkedésekhez a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból. A GINOP éves fejlesztési keretének módosításával többletforrás jut egyebek mellett a bértámogatási programra, a vállalatok kapacitásbővítéseinek és beruházásainak támogatására, továbbá kedvezményes vállalati hitelekre is.
A kormány döntésével, a Pénzügyminisztérium végrehajtásában működő GINOP keretében 310 milliárd forint vissza nem térítendő forrást és 110 milliárd forint 0 százalékos hitelt állít a gazdaságvédelmi terv szolgálatába. Így olyan gazdaságvédelmi programokra biztosít fedezetet, mint a vállalkozásokat segítő bértámogatás: a 195 milliárd forint összegű program keretében a kieső munkaidőre (maximum 85 százalék) eső munkabér 70 százalékát megtéríti az állam a vállalkozások számára. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint május első hetéig közel 4000 vállalkozás nyújtott be kérelmet 8,7 milliárd Ft összegben, az érintett munkavállalók száma 54000 fő.