A balesetek oka mindig a vasúti átjáróba behajtók figyelmetlensége volt

2022. február 22. 14:33 | Such Tamás

A Békéscsabai Rendőrkapitányság kedd délelőtt balesetmegelőzési programot tartott a Gőzmalom téri Turisztikai Főpályaudvaron, a vasúti átjáróban való közlekedés szabályairól.

Sós Imre, a Turisztikai Főpályaudvar állomásfőnöke elmesélte, évek óta követi a YouTube-on a vasúti átjáróknál történő baleseteket. Ebből kifolyólag gondolt arra, hogy megszervezi a rendőrség és a MÁV közös, figyelemfelkető rendezvényét – a jelenlévő katolikus és evangélikus általános iskolák negyedikesei, illetve az Esélypedagógiai Központ Szakiskola tanulói számára.

 

Sándor Csaba, a MÁV Zrt. balesetvizsgálója – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Békés megyében az elmúlt 12 évben 26 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt vasúti átjáróban, közülük hat eset tragédiával végződött – mondta Bánszki Hajnalka rendőrőrmester a peronon, a fehér fénnyel villogó fénysorompó mellett.

A Békéscsabai Rendőrkapitányság balesetmegelőzési előadója aláhúzta, csak idén már három vasúti átjáróban kellett helyszínelniük a rendőröknek. A balesetek oka minden alkalommal a vasúti átjáróba behajtó járművezető figyelmetlensége, szabálytalansága volt.

 

Galéria

 

Bajkai Zsolt, a MÁV Zrt. biztonsági főigazgatóságának a balesetvizsgálója megemlítette, a fénysorompó fehér jelzése nem azt jelenti, hogy szabad az átkelés, hanem a berendezés üzemképes. Továbbá létezik olyan forgalmi szituáció is, hogy egy vonat – igaz, hogy lassan, de – közlekedik.

Elhangzott, hogy egy 50 km/h-val közlekedő személyautó fékútja 17 méter, egy, ugyancsak 50-nel haladó vonatszerelvény esetében ez már a jó húszszorosa, azaz 350 méter.

 

Bánszki Hajnalka rendőr őrmester – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Azt követően Bánszki Hajnalka a peronon álló vagonok oldalán jó néhány nyomtatott képet mutatott: vonat és különböző gépjárművek balesetének a végkifejletéből.

***

Önszorgalomból Bajkai Zsoltnak elmeséltem, „úgy emlékszem, ha valaki a szocializmusban indokolatlanul meghúzta a vonaton a vészféket, akkor 500 forintra büntették”. Felvetésemre elmondta, „ez manapság 8 ezer forintba kerül, ám számtalan indokot ki lehet találni… Például az illető elaludt, vagy lekéste a személyvonatot, és a gyors nem állt meg a településén. De olyan is előfordult, hogy ugyanígy megállítja a szerelvényt, és elszalad a susnyásba.”

A Turisztikai Főpályaudvarra szervezett balesetmegelőzési programon – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

Életmód

FEL