A gyulladás a szervezet védekező mechanizmusának fontos alapeleme, tulajdonképpen az immunrendszer válaszreakciója egy fertőzésre, kórokozóra. Erősödéséhez a túlsúly, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is hozzájárul.
Gyulladási folyamatok szinte bárhol kialakulhatnak a szervezetben, az érrendszerben, az ízületekben, a légutakban vagy az emésztőrendszerben, ami krónikussá válva nemcsak számos szövődménnyel járhat, de a diétát is szabotálhatja, mivel a gyulladások folyamatos stresszt jelentenek a szervezet számára.
Gyulladáscsökkentő ételek
A szervezetben levő gyulladások erősödéséhez a helytelen táplálkozás is hozzájárul, a túlzott cukor- vagy transzzsírfogyasztás kedvezőtlenül hat az egészségre, de a túlságosan feldolgozott élelmiszerek is egyre több olyan anyagot tartalmaznak, melyre a szervezet gyulladással válaszol, mivel ezeknek az ételeknek jellemzően alacsony a tápértéke, de magas a só- és a hozzáadottcukor-tartalma, emellett pedig telített zsírokban is bővelkednek.
A gyulladáscsökkentő étrendbe érdemes olyan alapanyagokat választani, amelyek feldolgozatlanok, sok antioxidánst, vitamint és ásványi anyagot, valamint esszenciális zsírsavakat tartalmaznak, amelyek pozitívan hatnak a már kialakult gyulladásokra is. Mutatjuk, milyen élelmiszereket építs be az étrendedbe.
Íme néhány tipp
A gyümölcsök közül az áfonya antioxidánsszintje az egyik legmagasabb, polifenolokat, főként antocianin flavonoidokat tartalmaz, amelyek védik a szervezetet a sejtkárosító szabad gyökökkel szemben. Fogyaszthatod a reggeli müzlidhez, turmixhoz vagy akár magában is.
A fokhagyma segítségedre van a kórokozók, baktériumok, vírusok és gombák elleni védekezésben. Legfőbb hatóanyaga a komoly antibakteriális hatással bíró allicin, ami a magas koleszterinszint csökkentésének természetes gyógymódja is egyben.
A cékla betaintartalmának köszönhetően hatékony gyulladáscsökkentő és bélerősítő, de a zöldség támogatja a máj méregtelenítő munkáját is, valamint a megfelelő anyagcsere- és zsírbontási folyamatokban is nagyon jelentős munkát végez.
A zöldségleves nem terheli meg a gyomrot, és gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban. A levesbe apríts karfiolt, répát, fehérrépát vagy flavonoidokat tartalmazó petrezselymet, amely eredményesen veszi fel a küzdelmet a vírusok, baktériumok és gombák ellen.
Az olajos magvak nemcsak fehérjékben, de esszenciális zsírsavakban is gazdagok, az omega-3 zsírsavaknak és fenoloknak köszönhetően a gyulladást is csökkentik, ezért akár müzlire szórva vagy magukban is javasolt fogyasztani őket.
A lazac, a szardínia, a hering vagy a tonhal is jó forrásai az omega-3 és omega-6 zsírsavaknak, amelyek képesek csökkenteni a rosszkoleszterin-szintet, ezáltal segítenek a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
A gyömbérfélék családjába tartozó kurkuma antioxidáns hatású, segít elmulasztani a gyulladásos tüneteket, így csökkenti a vércukorszintet, az LDL-koleszterin-szintet, enyhíti az inzulinrezisztenciát, illetve a túlsúllyal összefüggő emésztőrendszeri problémákat. A kurkumás italt úgy készítheted el, hogy két kanál mézet elkeversz fél mokkáskanál kurkumával, amit fél liter forró vízzel forrázz le. Csavarjon bele fél citrom levet.
A fodros kel kétszer annyi antioxidánst tartalmaz, mint más leveles zöldség, emellett folsav, rostok, C-vitamin, mangán, kálium, réz és kalcium is van benne.
Forrás: Femina.hu