Nyolcvan évvel ez előtt történt a doni katasztrófa. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb eseményei közé tartoznak. Alig pár nap alatt a 2. magyar hadsereg, Jány Gusztáv vezérezredes parancsnoksága alatt, a Voronyezs körül vívott harcok során súlyos, mondhatni megsemmisítő veszteséget szenvedett el az olykor -30, -40 fokos orosz télben, megfelelő felszerelés és fegyverzet nélkül. A katasztrófáról szóló előadásban az előzményektől, a téli frontig tudhattak meg információkat az érdeklődők.
– Van egy mondás, mi szerint annak a népnek nincs jövője, amelyik nem ismeri meg a múltját. Ennek pedig az a háttere és a magyarázata, hogy a múltból tanulni kell. Ha nem ismerjük a múltat, akkor nem fogjuk elkerülni azokat a hibákat, amelyeket a múltban elkövettünk – fogalmazott Komáromi István.
A történelemtanár szerint fontos, hogy interaktív módon is megismerjék minél többen a történelmet, a múltat. Az iskolai órákon is kötelező tananyag a doni katasztrófa. Békés megyében sok családot érintett mindez, dédnagyapák, nagyapák vesztek oda az ütközetben.
Pap István édesapja a Don-kanyarban vívott harcokban hunyt el.
– A kelleténél kevesebbet, de valamit tudok. 20-30 éve megpróbáltam felderíteni édesapám egykori katonatársait, de nem jártam sikerrel. Én januári születésű vagyok. A születésem előtti év decemberében engedték először haza a Don-kanyarból, majd a születésem után két hónappal. Ő egy hívő ember volt, vele volt mindig az imakönyve. A második hazaengedése után itthonhagyta ezt a könyvet emlékül, azzal az üzenettel, hogy ahol olyan dolgok történnek, mint a Don-kanyarba, ott nincs Isten – mesélte az egykori katona fia, hozzátáve, hogy fontosnak tartja az ilyen előadásokat, mert a múlt ismerete nélkül nem lehet igazán élni.
A Lencséi Közösségi Ház következő programjában Ugrai Gábor tart előadást Petőfi, a költő géniusz és Szabadság szímbóluma címmel.