32 év után, ismét összeáll a Szilánkok, szombaton a Csabagyöngyében lépnek fel

2023. április 5. 13:42 | Such Tamás

A békéscsabai születésű Szilánkok zenekar idén ünnepli megalakulásának a 35. évfordulóját. Noha a zenekar több mit 32 éve nem aktív, a régi tagok (nagy)szombaton, a Csabagyöngyében összeállnak egy különleges koncert erejéig. A világ egyik legbelterjesebb interjúja következik. Such Tamás kollégánk, aki egyben a zenekar basszusgitárosa, a Szegeden élő Szabó Norbert énekes-fuvolistával beszélgetett.

 

– Évekig terveztük az összeállást, de már az utóbbi években én abszolút letettem róla.

– Nem bíztál bennem! Persze van egy pici személyes oka is: idén vagyok 50 éves…

 

– És csak most tudom meg, hogy az 50. szülinapodra meglepted magad egy Szilánkok koncerttel.

– Na jó… ez teljesen véletlenül alakult így. Valóban, több éve terveztük a reuniont, ami tavaly nyár végére körvonalazódott, és szeptember végére sikerült összehozni az első próbát. Bizony… újra kellett tanulni a saját számainkat, amelyek egyébként az első próbán a meglepetés erejével szólaltak meg. Nemcsak felidéztük a dalokat, hanem egy picit újra is gondoltuk őket, de természetesen nem fordítottuk ki őket az eredeti kabátjukból.

 

A Szilánkok jogelődje, a Salétrom zenekar – Fotó: Kápolnási Bea

(A Szilánkok jogelődje, a Salétrom; akkor még sok Móra Ferenc regényt olvastunk – Fotó: Kápolnási Bea)

 

– És hááát… elég sokszor szidtuk magunkat, hogy miért kellett egy 5/8-ados ütem után egy 6/8-ost betenni.

– A fiatalkori hév és a zenei hatások.

 

– Szerinted mi az oka annak, hogy manapság egy csomó zenekar újra összeáll? Mondjuk, ha úgy vesszük, mi nem is oszlottunk fel, csak elmentünk pihenni.

– Téli álmot aludtunk. Annak idején nem haraggal váltunk el egymástól. Egyszerűen az életünk más-más irányt vett, más városba költöztünk. (Csányi Szabi, Csányi Zoli, Nagy Szabi és Szloszjár Gyuri Pesten, Szabó Norbi Szegeden él, csak Sukmarci maradt Csabán – S. T.) Mindenki a szakmai karrierjét kezdte építeni, amely tulajdonképpen a zenekar feloszlásával járt. Közben az idők folyamán sok emberrel találkoztam, akik többször felemlegették a Szilánkokat. Majd úgy gondoltam, jó lenne összejönni, illetve azokkal a barátainkkal találkozni, akik ’80-as évek végén velünk nőttek fel Békéscsabán.

 

A Szilánkok zenekar 1990-ben – Fotó: Kölcsey Mária

(A tót Duran 1990-ben – Fotó: Kölcsey Mária)

 

– A saját gyermekeinknek kívül, születtek más Szil-babák is. Azaz a zenekar körül különféle barátikör találkozott. Többek között egy-egy pár a mi bulijainkon ismerkedett meg. Idővel összeházasodtak és a két párnak három-három gyerkőce született. Ők a Szil-babák. Más. Nem tartottál attól, hogy a 16-18 éves korunk szövegeit furcsa lesz 50 évesen énekelni?

– Abszolút tinédzser kori problémákat dolgoztunk fel, ami tőlem most sem idegen, mivel alapvető emberi érzéseket éneklünk: szerelem, öröm, fájdalom. Ezek kortól függetlenek. Olyan mint a játék és játszani nemcsak a gyerekek szeretnek. Ami egyébként különlegessé tette a Szilánkokat, hogy számos olyan zenei hatás ért minket, amit akkoriban a magyar zenekarok nem feltétlenül integráltak a zenéjükbe. Nagyon sokat próbáltunk, sok ötletet – néha bonyolult dolgokat – fűztünk a dalokba, de valamiért mégis szerethető zene volt.

 

– Magamnak mondok ellent, de mintha akkoriban érettebbek lettünk volna, vagy legalábbis nyitottabbak, tisztábbak.

– Ha megengeded az egyik dalcímünkkel kezdem a választ: Változik az idő. Annak idején (is) mindannyian sokat olvastunk. Nem volt net, ennek ellenére mégis egy minőségi információáramlásban lehettünk benne. Boldog vagyok, hogy szolnokiként itt élhettem meg a tinédzserkoromat. (Norbi később költözött Szegedre – S. T.)

 

– Hogy élted meg jó 31 év után az első, szeptemberi próbát?

– Mintha most tettük volna le a hangszereket, nagyfokú szeretetet éreztem. Annak ellenére, hogy kicsit még csikorogtak a zenei fogaskerekek, ugyanazt a tinédzserkori lendületet éreztem magunkban. Jöttek a régi dumák, poénok, de emellett azonnal érezhető volt, hogy mindenki zeneileg érettebben nyúlt azonnal a régi dalokhoz. Mindenki ötletelt, előkerültek kreatív új megoldások.  

 

Az 1990-es SZIN-en – Fotó: Bouvard Nemes

(Az 1990-es SZIN-en – Fotó: Bouvard Nemes)

 

– Valóban, az akkori gesztusok, poénok se perc alatt visszajöttek. Ismét olyan gyerekek lettünk, mint 30 éve.

– Például az én esetemben, kevesebb a haj, de több a háj, amit talán ellensúlyoz a báj… Na jó, ez csak vicc, de a lelkünk nem öregedett.

 

– Erényünk volt a szerénység; no és a hátrányunk... A próbák után csehó helyett cukrászdába mentünk kókuszgolyózni és kólázni. Persze azóta sok mindent pótoltunk.

– Számunkra rengeteg befektetett munka nem volt összeegyeztethető a beképzeltséggel. Pozitívan fogadták az emberek azt, hogy szerényen mentünk fel a színpadra. Az ismeretlen helyeken a legtöbbször a koncert felén már sikongattak. És például egy berényi buliban akkora sikerünk volt, hogy a kemény 10 dalunkat szinte mind újra kellett játszani.

 

– Gondolom, tőled is kérdezték: lesznek-e új számok?

– Egyelőre annak örülünk, hogy a régieket megtanultuk.

 

– Mit tennél, ha a koncert végén odajönne hozzánk egy diplomatatáskás ember és azt mondaná, „Gyerekek, ezt folytatni kell!”?

– Az attól függ mi van a táskában. A realitás az, hogy mindenkinek megvannak a privát dolgai, bejáratott munkái, zenekarai, projektjei. Ennek az összejövetelnek szimplán az a célja, hogy közösen és remélhetőleg minél többen felidézzük az emlékeinket.

(Az est vendége a békéscsabai fiatal tehetségekből alakult 2004' zenekar lesz – S. T.)

 

A 2004’ zenekar – Forrás: 2004’

(A 2004’ zenekar – Forrás: 2004’)

 

***

21 éves Szloszjár György – Forrás: Békés Megyei Hírlap

1993 január; 21 éves Gyugyó

 

Fellépnek: Csányi Szabolcs – gitár, ének (1986-tól); Csányi Zoltán – dob, ének (1988-tól); Nagy Szabolcs – billentyű, ének (1988-1989., 2022 szeptemberétől); Sebők Antal – szaxofon (1990 tavaszán, 2023. április 8-tól); Such Tamás – basszusgitár (1986-tól); Szabó Norbert – ének, fuvola (1988-tól) és Szloszjár György – billentyű, mozgás (1989-től)

Korábbi tagok: Árgyelán György – szakszofon (direkt ksz!, ő tudja, miért... 1988 nyarán); Belicza Károly – szaxofon (1988-1989, 1990-1991.); Berta János – szaxofon, ének, C'mon Everybody! (1989-1990.); Harangozó István – basszusgitár (1986-1987.); Király Péter – dob (1986-1988.); Molnár Tamás – ének (1986 tavasza); Rózsavölgyi Paca László – billentyű (1987-1988.) és Varga Szabolcs – ének, fuvola, szaxofon (1986-1988.)

Technikusok: Mészáros Mézga Károly (1989-1991.); Nemes Buvi László (1989-1991., 2023. április 2-től)

A menedzser Hrabovszki C. György (1989-1990.) és a buszsofőr Rambo (1990 tavasza) volt.

 

 

Bónusz:

       - hárman vettek el alföldi lyányt (az említett hölgyek Hódmezővásárhelyen, Orosházán és Mezőberényben születtek);

       - a Szilánkok gyerekek 13 és 16 év közöttiek, ergo az apukák már javában túl voltak a 30-on, amikor a srácok megszülettek;

       - zenekarban anno hárman vízilabdáztak, ma pedig a gyerekek közül szintén hárman pólóznak (No foci!).

 

 

További programok »

Kultúra

FEL