Számos helyszínen lesz lehetőség, sok esetben máskor nem látogatható műemlékek – történeti épületek, együttesek, temetők, kertek – ingyenes megtekintésére és a hozzájuk kapcsolódó programok kipróbálására. Az eseménysorozat rávilágít arra, hogy a nemzeti kultúra részét képező pótolthatatlan épített örökséget és a műemlékeket meg kell óvni, tisztelettel és szakértelemmel kell őket megközelíteni.
Az egész Európában megrendezésre kerülő Kulturális Örökség Napjainak jelentősége évről- évre növekszik mind az ingyenesen látogatható helyszínek, mind a látogatók számát tekintve. Hazánk a kezdetek óta, különböző központi témák előtérbe helyezésével igyekszik a gazdag épített örökség egy-egy területére ráirányítani a figyelmet. A cél az, hogy érdeklődési körtől függetlenül mindenki számára átélhető legyen, milyen gazdag a magyar építészeti örökségünk és műemlékállomány.
A Sulyok Tamás köztársasági elnök úr fővédnökségével és Fejérdy Tamás Gazzola-díjas építész szakmai védnökségével meghirdetett 2024. évi rendezvénysorozat kiemelt témája Európa-szerte az ”utak-kapcsolatok-hálózatok”, így idén a szokásosnál nagyobb számban várják az érdeklődőket a közlekedéshez, zarándokutakhoz kapcsolódó épületek és programok. De találkozhatunk egyéb, tággabb értelemben értelmezett utakat, hálózatokat bemutató vezetésekkel, sétákkal, rendezvényekkel is.
A két nap alatt olyan – a hétköznapokban zárt – épületeket nyitnak meg a nagyközönség számára, mint a budavári Sándor-palota, a Pénzügyminisztérium József nádor téri székháza, a Központi Statisztikai Hivatal, a Magyar Nemzeti Levéltár, az Országház, illetve a mosonmagyaróvári Habsburg-kripta.
Aki szeretne a részesévé válni e hétvégi kalandnak, a rendezvénysorozat honlapján (http://oroksegnapok.gov.hu/) ismerheti meg a kínálatot, folyamatosan bővülő és frissülő
tartalommal. A szűrők segítségével kényelmesen választhatja ki a tartózkodási helyéhez közeli, vagy épp az utazása útvonalára eső, számára érdekesnek tűnő helyszíneket, programokat. A honlapon megjelenő kínálat minden fontos információt tartalmaz: cím, rövid tájékoztató leírás, regisztrációs lehetőségek, különleges kitételek vagy ajánlatok a látogatáshoz, gyakran a további információszerzést segítő elérhetőségekkel, kedvcsináló képekkel, videókkal.
Forrás: Építési és Közlekedési Minisztérium