– Mikor kezdődik általában Békéscsabán a fűnyírási szezon, és miért kezdődik hamarabb idén?
– A közszolgáltatási tervben április 15.-e van megjelölve a fűnyírási szezon kezdetének, de ezen időponttól az időjárás függvényében el lehet, és el is kell térni. Idén vélhetően március végén, április elején kezdődik a fűnyírási munka, mert a tél enyhébb volt, folyamatosan melegszik az idő, esős napok is voltak és várhatók, vagyis a fű növekedése elindult, akár fel is gyorsulhat.
– Milyen területeken kezdik el korábban a fűnyírást, és miért pont ezeken a helyeken?
– A város közgyűlése által elfogadott közszolgáltatási terv rögzíti, hogy az egyes feladatokat mikor és milyen gyakorisággal kell elvégezni, többek között a füvet milyen időközönként kell vágni. A városban mintegy 200 hektár zöldterületet kell gondozni, de mivel a füvet évente több alkalommal kell nyírni, így éves szinten ennek a többszöröse a fűnyírási feladat. A város területe A, B, C és D kategóriákra osztott, aszerint, hogy milyen gyakorisággal kell a füvet vágni az adott helyen, figyelembe véve, hogy mennyien laknak a környéken, de az is befolyásoló tényező, hogy mennyire frekventált, valamint látogatott területekről van szó. Az A kategóriába tartozó részeken évente 13 alkalommal kell nyírni a füvet (ez főként a belvárost és a lakótelepeket foglalja magában), a B jelzésű területeken hétszer, a C jelzésűeken hatszor, a D kategóriákba esőknél pedig négyszer. Az említett időjárási tényezők miatt idén az A kategóriába tartozó területeken várhatóan már március végén el kell kezdeni a fűnyírást.
– Hogyan biztosítja az önkormányzat a közterületek rendszeres és hatékony karbantartását?
– A közterület és parkgondozási feladatokat az önkormányzat saját cége, a Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. végzi. A BVG Kft. közterület gondozási feladatait – ideértve nemcsak a fűnyírást, de sok más feladat mellett például a virágosítást, a locsolást, a fás szárú növények gondozását is – a közszolgáltatási terv határozza meg, az abban meghatározott feladatokhoz szükséges pénzeszközöket a város éves költségvetésében biztosítja az önkormányzat.
– Van-e különleges szempont vagy szabályozás, amelyet figyelembe kell venni a fűnyírás során?
– A különböző fenntartási kategóriák esetén a fűnyírás legkésőbbi megkezdésének időpontját a fűmagasság határozza meg, például az A kategória esetén 15, a B kategória esetén 20, C kategória esetén pedig 25 centiméter. Fontos, hogy a BVG Kft. ma már a fűnyírást a saját gépeivel végzi el, a város sok millió forintot fordított az eszközök beszerzésére az elmúlt években. A levágott füvet össze is kell szedni, ez része a feladatnak, azonban a D kategóriába tartozó területeken nem, ott azt helyben „mulcsozzák”, ez hasznos az adott zöldterület számára is.
– Milyen kihívásokkal szembesülnek a karbantartó csapatok a szezon kezdetén?
– Tekintettel arra, hogy a fűfelület a városban mindenhol egyszerre és folyamatosan nő, így Békéscsaba egész területén egyszerre kell elkezdeni a kaszálási munkát, amely a BVG Kft. humán és egyéb kapacitásait teszi próbára. Az említett A-D kategóriák egyben sorrendet is jelentenek, és ha nem is minden alkalommal egyszerre, egyidőben, de mindenki számíthat arra, hogy a fű lenyírása a város minden zöldterületén megtörténik majd ebben az évben is.
Fotó: Milyó Pál