Vonultak a tankok a Petőfi utcán

2016. október 21. 14:57 | Fekete Kata

1956 őszén Békéscsabán, a Petőfi Utcai Általános Iskolában alakult meg a forradalmi csapat három százada. Egy ideig úgy tűnt, a patinás iskolát tankokkal lövik majd, végül a forradalmi bizottság vezetője megakadályozta a vérengzést. Az intézményben pénteken felidézték a hatvan évvel ezelőtti eseményeket és egy emléktáblát is avattak.

,,Előtted a kezdés, előtted a pálya” – áll a békéscsabai 1-es számú, mai Petőfi Utcai Általános Iskola tablóján, pontatlanul, hiszen Arany János nem kezdésről, hanem küzdésről írt. Amikor 1956 nyarán elballagtak a diákok, még nem is sejtették, hogy milyen értelmet kap a költő mondata pár hónappal később. Azt, hogy a történelemkönyvek mit írnak 1956 őszéről, a Petőfi Utcai Általános Iskolában a gyerekek idézték fel. Hogy mindezt hogy élték meg az emberek, arról Szekeres István mesélt. Az egykori nemzetőr elmondta, hogy az iskola falai között alakult meg 1956. november 2-án a forradalmi harci csapat három százada, illetve itt álltak szemben az orosz tankokkal az ellenállók, hogy megvédjék a hazát.

– Amikor a tankok megálltak a sportpálya túloldalán, dobótávolságon kívül, s felemelkedett a valent szembenálló ágyúja és hogy beleláttam feketéllő csövébe, rádöbbentem, rögtön lő. A főutcán álló tankok ágyúcsövei szinte egyszerre fordultak rá az iskolára – emlékezett vissza Szekeres István.

A lövés végül csak nem dördült el, mert a nemzetőrök többszöri felszólításra feladták magukat, hogy elkerüljék a még nagyobb áldozatot. Fekete Pál, a forradalmi bizottság elnöke figyelmeztette őket, hogy a fiúk esélytelenek a tankokkal szemben. Így szépen sorban mindenki kiment az iskolából feltett kézzel, fegyver nélkül.

Akkor értettem meg, milyen megalázó, fegyver nélkül, feltartott kézzel megadni magunkat. De ilyen helyzetben nem gondolkodik az ember azon, hogy túléli-e azt a napot vagy sem. Tenni akartunk, akár az életünk árán is. Annak a néhány napnak az emléke, amíg élek, elkísér.

Szekeres Istvánt egy év börtönbüntetésre ítélték három évre felfüggesztve.

Az általános iskolások még nem tanultak 1956 eseményeiről, de sokat hallottak már róla, sőt kiállítást is készítettek az iskolában a hatvan évvel ezelőtti eseményekről. Sztankovánszki Ágnes elmondta, jó volt egy túlélőtől hallani az eseményeket. Széll Boglárka szerint nagyon bátrak voltak a hősök, akik harcba mertek szállni.

Békéscsabán számos megemlékezést tartanak október 23-án, vasárnap. Nagy Ferenc, Békéscsaba alpolgármestere személy szerint a Fekete Pál emlékszoba megnyitását várja a Kazinczy Általános Iskolában, illetve a vasárnapi, ünnepi koncertet a 60. évforduló alkalmából.

FEL