A KiberEst elnevezésű programon az Országos Rendőr-főkapitányság Kiberstratégia Osztályának vezetője köszöntőjében elmondta, hogy 2023 október elsején indították el a nagy volumenű, mátrix projektjüket, amely progarmnak köszönhetően vármegyei rendőr-főkapitányságok kapacitását is fejlesztették, így jól képzett, felkészült kollégákkal és informatikus mérnökökkel vágnak bele a kiberbűnözés elleni harcba.
Baksa László rendőr alezredes arra hívta fel a figyelmet, hogy a tapasztalatok alapján az elkövetők a streszhelyzeteket használják ki, ezért erre szeretnének a megelőzésben is hangsúlyt fektetni.
Békés vármegye rendőr-főkapitánya számadatokkal is alátámasztotta az online csalások veszélyességét. Mint ismertette, ebben az esztendőben 124-en álltak az online csalók áldozatává Békésben, akiknek gyakorlatilag percek alatt tűnt el a számlájukról mindösszesen 163 millió forint.
– Ennek megelőzésére szeretnénk felhívni a mai napon a figyelmet és tanácsokat adni, reméljük, hogy Önökkel együttműködve meg tudjuk állítani ezt a folyamatot – hangsúlyozta Vörös Ferenc rendőr ezredes.
A rendezvény főszervezője Telekné Furák Mónika rendőr alezredes, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője elmondta: azért települtek ki a belvárosi bevásárló központ aulájába, hogy mindenkihez tudjanak szólni és hasznos tanácsokat adhassanak arról, hogy az online csalásoknak milyen aktuális formáival találkozhatunk. Emellett megmutatták, hogy mire kell figyelni a magukat csomagrendeléses vagy banki alkalmazottaknak kiadó csalók esetében, illetve hogyan tudják elkerülni azt, hogy illetéktelenek hozzájussanak az adataikhoz vagy pénzükhöz.
A rendőrség munkatársai mellett a velük együttműködő társszervezetek képviselői is jelen voltak a KiberEst elnevezésű rendezvényen. A Nemzeti Védelmi Szolgálat standjánál a látogatók azt tesztelhették, hogy vajon mennyire könnyen válhatnának áldozattá egy-egy csalás esetén.
– Egy ezzel kapcsolatos kvízt állítottunk össze, amelyből meg tudják állapítani, hogy könnyen felismerik-e azokat a jeleket, amiket adott esetben egy-egy sms vagy email formájában küldenek a csalók. Illusztrálásként hangfelvételeket is bemutatunk, melyeken azt hallhatják az érdeklődők, hogy az online csalók hogyan próbálják meg az áldozatokat rávenni arra, hogy adják meg a bankszámla adataikat vagy engedjenek hozzáférést a telefonjaikon keresztül a bankszámláikhoz – mondta el Pap Judit szóvivő.