Az ülésen elsőként Békés vármegye munkaerő-piaci helyzetéről volt szó, melyről Pántya Imre, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályának főosztályvezetője tartott tájékoztatót. A beszámolóból többek között kiderült, hogy a foglalkoztatottság az országos átlagnak megfelelően alakul, a regisztrált álláskeresők száma nem magasabb, mint az ország más területein.
– Akinek jó az egészségi állapota és szándéka van arra, hogy munkát vállaljon, az talál magának munkát, jóllehet nem biztos, hogy kimondottan azon a területen, amiben ő már korábban szakképzettséget szerzett. Ugyanakkor az állampolgároroknak lehetőségük van arra, hogy felnőttképzés keretében átképezzék magukat. Végső soron az eredmények azt mutatják, hogy a foglalkoztatottság tekintetében Békés vármegyében jól állunk – összegzett Kónya István képviselő, térségi tanácsnok.
A közgyűlés Békés vármegye környezetvédelmi helyzetével is foglalkozott, melynek részleteiről Katona Csaba, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának főosztályvezetője számolt be. Elhangzott, hogy a vármegye e tekintetben alapvetően jól áll, de számos tennivaló akad a vízszennyezés, az illegális hulladéklerakók, illetve a zajszennyezés területén. 2023-ban Békés lett a legzöldebb vármegye Magyarországon, ahhoz pedig, hogy ez hosszútávon is így maradhasson, a képviselők szerint további együttműködésekre van szükség.
– A kormányhivatallal való együttműködés kiemelten fontos, de emellett minden egyes szereplővel, akár a civil szféra, akár a helyi önkormányzatok tekintetében tartjuk a kapcsolatot. Bízom benne, hogy a jövőben tovább tudjuk majd építeni ezeket a kooperációkat – mondta el Szegedi Balázs alelnök.
A közgyűlés megtárgyalta és egyhangúlag elfogadta a négy, vármegyében működő, azaz a román, szlovák, német és roma nemzetiségi önkormányzatok tájékoztató anyagát.
– Egyrészt egy informatív anyagot tettek le az asztalunkra, másrészt fontos megemlíteni, hogy jó a kapcsolat közöttünk, hiszen a vármegyei szinten működő nemzetiségi önkormányzatok részt vesznek a vármegyenap rendezvényein, illetve ott vannak a különböző programjainkon is. Emellett lehetőséget biztosítunk arra minden évben, hogy egy általuk felterjesztett személynek elismerjék a munkáját a vármegyei önkormányzat nemzetiségi napja keretében – részletezte Mucsi András a közgyűlés Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnöke.
Békés Vármegye Önkormányzatának Közgyűlése legközelebb a nyári szünet után, szeptemberben ülésezik majd.