Van, amiből kevesebbet, van, amiből többet iszunk most, mint 20 éve

2018. augusztus 2. 19:31 | Varga Diána

Valószínűleg önök is unalomig hallgatják, milyen fontos, hogy elégséges mennyiségű folyadékot juttassunk szervezetünkbe. Napi átlag 2,5 liter – sok szakember állítja, hogy ennyit kell innunk vízháztartásunk egészséges fenntartása érdekében. Nyáron ez a kérdés különösen égető, hiszen a nagy melegben könnyebben kiszáradunk. Ám nem mindegy, mit iszunk.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a Magyar Távirati Iroda ma két infografikát is közölt arról, mit és mennyit ittunk mi, magyarok az elmúlt 26 évben. Rögtön az elsőn egy olyan italt találunk, amellyel nem is olyan régen foglalkozunk ebben a cikkünkben, s melyből kiderül, mely alkoholos ital honfitársak kedvence

Az adatok alapján míg a rendszerváltás idején a hazai sörfogyasztás évi 100 liter/fő felett volt, addig ma ez a szám 70 liter alá esett. Hogy ez minek köszönhető, annak konklúzióját az olvasóra bízzuk.

 

Sörfogyasztás Magyarországon. Forrás: MTI

Más a helyzet az ásványvizekkel: az 1990-es évek elején a magyarok fejenkénti átlagfogyasztása 10 liter alatt mozgott, majd a 2000-es években ugrásszerűen növekedni kezdett, a csúcspontot pedig három éve, 2015-ben érte el. A tavalyi fogyasztás sem volt rossz: egy főre évi 125 liter jutott.

 

Ásványvízfogyasztás Magyarországon. Forrás: MTI

 

Hogy a terndek megfordulásának milyen egészségügyi következményei vannak, azok viszonylag tiszták. A háziorvosok azt javasolják, hogy a hőségben kerüljük az alkoholos italok fogyasztását és válasszuk az ivóvizet, ásványvizet a szervezet kiegyensúlyozott működése érdekében (nem beszélve a mértéktelen alkoholfogyasztás egész évben fennálló káros mellékhatásairól). Erre pedig szükség is lesz, hiszen az időjósok szerint a következő két hétben marad a kánikula.

További programok »

FEL