Összegyűjtötték a 10 leggyakoribb dolgot, amelyek lassan és csendben okozhatnak gondokat.
Pénztárca a hátsó zsebben
Mindenki, aki pénztárcát hord, pontosan tudja, hogy a legkényelmesebb a farmerünk hátsó részében tartani azt. Talán kényelmes, azonban nem feltétlenül egészséges. Ha ugyanis mindössze 15 percet ülünk úgy, hogy tárcánk alattunk van, a gerinc már akkor is elferdülhet, és a gerincszövetek megváltozhatnak. Ez pedig olyan aszimmetriát hozhat létre, amely megzavarhatja a gerinc normál állását. Ha pedig rendszeresen, hosszú ideig ülünk pénztárcánkon, az krónikus hátfájást és isiászt is okozhat.
Elektronika az ágyban
A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy az elektronikus eszközök használata lefekvés előtt csökkenti az alvás idejét, és rontja annak minőségét is. Kiderült, hogy a felnőttek 89%-nak, a gyermekek pedig 75%-nak legalább egy elektronikus eszköze van a hálószobában. Ezek használata pedig nemcsak az alvás minőségét rontja, hanem gátolhatja a fogyást is, valamint nappali kimerültséget is okozhat. Ez pedig befolyásolja aktivitásunk szintjét, a tanulási képességeket és a stresszszintet is. Ha lefekvés előtt egy órával már nem használunk semmilyen elektronikai eszközt, az jelentősen javíthatja az alvásminőséget és az általános egészséget is.
Kézmosás nagyon meleg vízzel
Különböző vizsgálatok megerősítették, hogy a hideg- és melegvíz egyaránt hatékonyan megöli a baktériumokat, és eltávolítja azokat a kézről. E tanulmány szerint a hatékonyságban nem játszott szerepet az, hogy 38 vagy 16 fok volt a víz hőmérséklete, mert mindkettő ugyanolyan mértékben csökkentette a baktériumok számát. Ezenkívül az is bebizonyosodott, hogy a hidegvíz kezünk számára valójában egészségesebb, mint a forró. Mint az köztudott, a forróvíz megöli a baktériumokat, azonban ez helytelen feltevés. Ugyanis nem a forróvíz az, ami megöli a kórokozókat, hanem a forrázás és a forrásban lévő víz végzi el ezt a feladatot – ezért az orvosi eszközöket is így tisztítják a sterilizálás érdekében. Mivel a kézmosás nem lehetséges forrásban lévő vízzel, a hidegvíz használata messze jobb alternatíva. Miért? Mert a melegvíz megpuhítja a kézfejen lévő bőrt, így az sebezhetőbbé válik a baktériumokkal szemben.
Ivás műanyagpalackból
Logikus lenne az a feltételezés, hogy a műanyagpalackokból történő ivás biztonságos és egészséges cselekedet. Azonban nem minden anyag ugyanolyan biztonságos és környezetbarát. A legtöbb palackból ugyanis magas hőmérséklet hatására veszélyes vegyi anyagok szabadulhatnak fel. Például, ha egy meleg napon az autóban hagyjuk az üveget, a műanyag felszíni rétegei mérgező vegyi anyagot (biszfenol A) bocsátanak ki, amely megszennyezi a vizet is, melyet iszunk. Ez az anyag pedig hatással lehet az endokrin rendszerre, és növeli az endometriózis és az emlőrák kialakulásának kockázatát.
Túl gyors evés
Több vizsgálat is azt az eredményt adta, hogy a gyors étkezés és az étel túl gyors rágása számos egészségügyi problémát okozhat. Felgyorsítja a súlynövekedést, és még a szívbetegség, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is növeli. A gyors étkezők általában túleszik magukat, mivel körülbelül 20 percig tart az agynak az, hogy az evés kezdetétől továbbadja a teltség jeleit a testnek. Tehát már lehet hogy rég tele vagy, de még mindig folytatod az evést, mivel nem hagysz agyadnak elegendő időt a reagálásra, és annak felismerésére, hogy már tele vagy.
Fogmosás közvetlenül evés után
Annak ellenére, hogy néhány ember hajlamos arra, hogy étkezés után azonnal fogat mosson, szakértők szerint legalább 30 percet kéne várni, mielőtt fogkefénk után nyúlunk. Fogainkat zománc védi, és a különféle ételek által létrehozott savak megterhelhetik ezt a zománcot, ami azt jelenti, hogy fogaink a leggyengébb állapotban vannak közvetlenül az étkezések után. Szerencsére testünk kiegyenlíti ezt a magas savszintet a nyáltermeléssel, de ez időbe telik. Ha tehát azonnal fogat mosunk étkezés után, azt fogaink támadásnak érzékelik még akkor is, ha puha fogkefét használunk. A legjobb, ha hagyjuk, hogy a nyál elvégezze feladatát azzal, hogy egyensúlyba hozza a magas savszintet, és csak ezután mossuk meg fogainkat. Jó alternatíva lehet még az is, hogy amíg kivárjuk az ajánlott 30 percet, addig kiöblítjük szájunkat vízzel, vagy cukormentes rágógumit rágcsálunk.
Fültisztítás fültisztító pálcikákkal
A fül tisztítása pamut végű pálcikákkal több rosszat tesz, mint jót. Egy tanulmány szerint ugyanis ezek az eszközök a fülzsírt lejjebb tolják a fülcsatornába. Ez pedig fertőzésekhez és fülzúgáshoz is vezethet. Szakértők azt javasolják, hogy hagyjuk békén a fülzsírt, és hagyjuk, hogy az természetes módon távozzon. A fülzsír ugyanis úgy működik, mint egy szűrő a fülcsatorna számára, ami megakadályozza a por és a szennyeződés bejutását a fülbe. Ha viszont fültisztító pálcákat használunk, az sebezhetővé teszi a fület a szennyeződésekre. Ennek ellenére, ha mégis úgy érezzük, szeretnénk valamivel megtisztítani fülünket, végezzük el a folyamatot egy törölköző segítségével.
Kézszárító használata
A kézszárító környezetkímélőbb, mint a papírkéztörlők, azonban nem egészségesek számunkra. A nyilvános mellékhelyiségekben lévő kézszárítók ugyanis a székletbaktériumokat terjesztenek kezeinkre, mert a levegőfúvás, amivel ezek az eszközök működnek, a baktériumokat a levegőn keresztül átszállítja egyik helyiségből a másikba. A legjobb dolog tehát elkerülni a szárítókat, és ehelyett a régi, hagyományos módon papír segítségével megszárítani kezeinket.
Túl sok alvás
Az alvás az az időtöltés, amikor a test visszanyeri erejét és meggyógyítja magát. Helytelen lenne azt feltételezni, hogy a több alvás egyenlő a több pihenéssel és a jobb egészséggel. Kutatások ugyanis bebizonyították, hogy a túlalvás számos egészségügyi veszéllyel járhat. A megfelelő alvásmennyiség személyenként változik, de a jó alvás általános mércéje szerint 7-9 óra a normális, ez az optimális minta. A rendszeresen történő túl sok alvással azonban nő a depresszió, a szívbetegségek, az elhízás kialakulásának, valamint az agy károsodásának kockázata.
Túl sok gyümölcslé
Egy jólismert tény az, hogy a narancslé C- és B-vitaminban gazdag, továbbá különböző antioxidánsokban. A gyümölcslevek fogyasztása önmagában egészséges szokás, viszont ha átesünk a ló túloldalára, és túl sokat iszunk belőlük, az árthat egészségünknek, ugyanis fogszuvasodást, elhízást és 2. típusú cukorbetegséget is okozhat. Mindez a magas fruktóztartalom miatt van. Nem számít, milyen típusú az adott gyümölcslé, mert még a legmagasabb minőségű ital is jelentős adag cukrot tartalmaz.
Forrás: femcafe.hu