Míg az Egyesült Államokban a Mikulás, azaz a Santa Claus hozza a karácsonyi ajándékokat, addig Magyarországon a kis Jézus vagy a felnőtt Jézus képéhez kötődik az ajándékozás. Erdélyben ez a figura a nagybetűs Angyal.
Szándékosan nem többes számmal írandó, hiszen a népszokás szerint csupán egyetlen angyal száll le az emberek közé szenteste, aki magával hozza a karácsonyfát és a különböző, varázslatos meglepetéseit.
Angyaljárás
Az angyaljárás egykoron az adománygyűjtést jelentette Erdélyben, a kisgyerekek, legények és házasemberek külön csoportokba verődve járták az utcákat, miközben változatos egyházi népénekeket kántáltak - ennek befejeztével pedig a soron következő névnaposokat ünnepelték meg. Ahogy bandukoltak házról házra, a lakók diót, almát adtak ajándékba.
Egyes falvakban azt hívták angyaljárásnak, amikor a keresztszülők vittek magukkal nyalánkságokat, mézespogácsát, terméseket, és ezeket dugdosták be az ajtórésekbe. Ajándék juthatott még a betlehemezőknek és az éneklőknek is. Bármennyire meglepő, Erdélyben egészen az 1940-es évekig nem volt szokás szenteste ajándékozni.
Forrás: Femina.hu