Az utóbbi csoportba tartozók sokkal többen vannak, mint a szociális rászorultak, a depresszió mint népbetegség és az ebből fakadó szuicid (öngyilkos) gondolatok ugyanis minden társadalmi rétegben megtalálják áldozataikat. Békéscsabán az SOS Lelkisegély Szolgálatot közel harminc éve azzal a céllal hozták létre, hogy az öngyilkosságok megelőzésében segítsen. A szakemberek szerint segíteni pedig csak azon lehet, aki segítséget kér.
A csabai lelkisegély központ vezetője, dr. Udvardi László pszichiáter szakorvos elmondta, hogy az ünnepek előtt változó, az ünnepek után azonban jelentősen megnő a segítséget kérők száma. A karácsonyi ünnepkör során a társadalmi érzékenység is előtérbe kerül, így valamelyest azok is akklimatizálódnak, akik egyébként magukba fordulnak, rosszabb esetben súlyos depresszióval küzdenek. A szakember kifejtette, hogy az ünnepeket követő, „kiábrándult” időszakban sokkal több segélyhívást fogadnak az operátorok.
Dr. Udvardi László hozzátette, hogy ebben az időszakban a legtöbb hívás az aktív középosztályból, illetve az elmagányosodott idősektől érkezik, de a fiatal korosztály is gyakran kér segítséget. „Az ő esetükben a szuicid gondolatok, a párkapcsolati és a szülőkkel való problémák kerülnek a leggyakrabban előtérbe” – folytatta a központvezető.
A lelkisegély szolgálat munkatársainak minden esetben körül kell járniuk a problémát. A kiinduló kérdések a probléma kialakulásának hátterét vizsgálják, valamint azt, hogy kértek, illetve kaptak-e segítséget a telefonálók. A központvezető rámutatott: az operátorok feladata az is, hogy lehetőség szerint terápiára szocializálják az erre nyitott segélykérőket.
Békéscsabán jelenleg több mint harminc aktív ügyelő várja a hívásokat az SOS Lelkisegély Szolgálatnál. Napközben egy ügyelő, a segélykérő hívások szempontjából különösen frekventált éjszakai időszakban pedig két ügyelő látja el a feladatot. Dr. Udvardi László elmondta, a központhoz érkező hívásokról heti statisztikát vezetnek. A telefonhívások száma hetente 300 és 500 között van, ennek nagyjából a fele érdemi segélykérés: félretárcsázások is előfordulnak, rosszabb esetben pedig inadekvát vagy hecchívások hátráltatják az operátorokat.
„A valóban segítségre szorulók minden esetben egy hosszabb folyamattal a hátuk mögött keresik fel a szolgálatot. Ezek az emberek nem élni nem akarnak, hanem úgy nem akarnak élni, ahogy eddig tették. A hívásfogadók munkája az, hogy utolsó szalmaszálként kapaszkodót nyújtsanak ezek között a gondolatok között" – mondta el dr. Udvardi László.
Az SOS Lelkisegély Szolgálat a nap 24 órájában elérhető, anonim szolgáltatás, mely ingyenesen hívható az alábbi telefonszámokon: 116-123 (mobiltelefonról is ingyenesen hívható), 66/441-300 - a 66 és 68-as körzetekből vezetékes telefonról díjmentes a hívás.