A gyulai önkormányzat a Kosztolányi utcában található I. világháborús temető sírköveit újíttatta fel, valamint környezetét tette rendbe a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatásával.
Az 1914-ben nyitott katonatemetőbe felekezettől és nemzetiségtől függetlenül temették el a Gyula környékén elesett és a kórházakban elhunyt katonákat. A temetőben száztíz sírhelyet nyitottak 1918 végéig. A megye vezetése úgy döntött, hogy az elszórtan található hantokat rendezett, egybefüggő parcellába helyezik el, ezért 1931-ben exhumálták, majd újratemették a hősi halotakat.
A II. világháborút követő időszakban még gondozták a sírokat, akkor a terület köztemetőként is működött, de az idő előrehaladtával egyre inkább benőtte a növényzet, és a '90-es évekre feledésbe merült. 2008-ban a terület rendezése után váltak újra láthatóvá a hadisírok. A Honvédelmi Minisztérium pályázatának köszönhetően 5 millió forintból méltó módon újítottak fel ötven síremléket a Kosztolányi utcában.
– Ezek a síkövek emlékei és jelképei egy korszaknak, amelyben a béke nem volt olyan magától értetődő, mint manapság. A béke, amely biztosítja számunkra, magyarok, és más európai népek számára a biztoságot a háborútól, a szenvedésektől mentes életet immár több évtizede. Mi már szerencsére nem tudjuk, hogy milyen a fronton várni a következő rohamot, amelyek nagy részében tudták, hogy az egység legnagyobb része el fog vesz. Ahogy a hátország szenvedését, az éhezést sem ismerjük, és szerencsére nem tudjuk azt sem, hogy milyen levelet kapni a frontról, amelyben közlik, hogy fiunk hősi halált halt, vagy eltűnt – mondta el beszédében Alt Norbert.
Gyula alpolgármestere úgy fogalmazott: a hősök sírjai viszont itt vannak velünk minden nap, emlékeztetnek minket arra, hogy a béke egy olyan ajándék, amelyet nem adtak, és nem adnak ingyen. Nekünk, a XXI. század emberének rendelkeznünk kell annyi belátással, hogy tanuljunk a történelemből, a hibákból, tanuljunk a XX. századból - tette hozzá.
Békés megye katonáinak képviseletében Braun Tibor őrnagy mondott beszédet, aki hangsúlyozta, hogy az egykori megye a legnagyobb veszteséget szenvedő megyék közé került, hiszen 9969 Békés megyei katona halt hősi halált az I. világháború különböző frontjain.
– A hadisírokon, vagy a hősi emlékműveken szereplő nevek, szinte kivétel nélkül olyan embert idéznek, aki egy volt közülünk. Ahogy ma mondanánk a hétköznapok embere, aki éppen úgy küzdött boldogulásáért, ahogyan a jelen emberének kell. Akit éppen úgy sújtottak az élet megpróbáltatásai, aki félt, fázott, és haza vágyott, akit haza vártak. Akiért imádkoztak, és akit sirattak. Nem születtek hősnek, de amikor a hely és az idő megkívánta, akkor talán rettegve, de felvállalták sorsukat – emlékeztetett a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda irodavezetője. Braun Tibor őrnagy hozzátette: az I. világháborús katonák egyszerű életére, családjára, hétköznapi gyarlóságaira gondolva még jobban átérezzük felelősségvállalásuk, és áldozatuk súlyát, értékét.
A megújult katonai temetőt Pápai Attila evangélkius lelkész áldotta meg. Az eseményen megköszönték Csőke Péternek és munkatársainak azt, hogy elkészítették az új sírköveket. A rendezvény végén a résztvevők koszorúkat és az emlékezés virágait is elhelyezték a haditemetőben.