Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt gondolhattuk, hogy idén ősszel ismét számíthatunk járványhullámra, vele pedig lezárásokra, de legalább is korlátozásokra. Ezzel szemben már november van, és nemhogy szigorításokról, a covidról is alig hallani. A Nemzeti Népegészségügyi Központ szeptember 30-án kiadott eljárásrendje alapján nincs már kötelező karantén, azonban az orvosok figyelmeztetnek: ne legyünk felelőtlenek, hiszen attól, hogy változott, továbbra is kockázatot jelent a vírus!
Néhány hónappal ez előtt szinte arcon ütötték az embert a különféle koronavírussal kapcsolatos tájékoztatók. A tévében, rádióban, újságokban, és természetesen a közösségi médiában is rengeteg információt kaphatott a lakosság. Ma már ez nem így van, sőt, ha valaki a hivatalos adatokra, vagy eljrásrendre kíváncsi, már-már keresnie kell. Szerencsére létezik egy csoport a legismertebb közösségi oldalon, amelyet magyarországon dolgozó, elismert orvosok alkotnak, és akik rendszeresen, idejüket nem kímélve adnak választ szinte bármilyen egészségügyi kérdésre. A Vakcinainfó - Az orvos válaszolorvosai most csokorba szedték a koronavírus körüli legfrissebb tudnivalókat, és az olvasók kedvéért konyhanyelvre lefordítva meg is osztották azokat:
1. Hová tűnt a covid?
A Covid-19 most is itt van, de immár más formában, mint az elmúlt 2 évben. Egyfelől, a lakosság nagy része az oltásokkal immunizálva van, másfelől az omikron variáns úgy tűnik, elhozta azt az enyhülést, amit vártunk: ugyan gyorsabban terjed, de jóval ritkábban okoz súlyos lefolyást. A vírus most is köztünk van, de az elmúlt 11 hónapban már közel sem juttatott kórházba annyi embert, mint korábban. Emlékezzünk vissza, a korlátozások célja az volt, hogy ne legyen egyszerre annyi kórházi kezelést igénylő fertőzött, ami az egészségügyi ellátás összeomlását okozná. Jelenleg úgy tűnik, az oltottság és az omikron variáns miatt ez korlátozások nélkül is megvalósul, sokkal kevesebben vannak súlyos lefolyású fertőzéssel kórházban.
2. Fertőzöttség esetén mi a mostani eljárásrend?
A nemrég megjelent, azonban tapasztalatunk szerint a média által abszolút nem felkapott, így a lakosság által sem ismert, új eljárásrend alapján immár az igazolt fertőzöttnek sem kötelező a karantén. Eszerint, ha koronavírusos beteg vagy, akkor felhívják a figyelmedet arra, hogy az otthonodat csak indokolt esetben hagyd el a tünetek elmúlásáig. Ha a tüneteid hamar elmúlnak, és már elhagyhatod az otthonod, akkor is javasolt még maszkot hordanod a betegség kezdetétől számított 5 napig. A gyógyulásod után nem szükséges újabb tesztet végezni, mert nem valószínű, hogy továbbra is fertőző vagy.
Illuszttráció: pixabay.com
3. Akkor a covid mégis „csak” egy megfázás?
Nem, és nem! Először is, a Covid-19 továbbra is nagyobb veszélyt jelent minden más, környezetünkben keringő vírusnál, azonban jelenleg úgy tűnik, a lakosság immunizáltsága, és a vírus „szelídülése” ahhoz vezetett, hogy a súlyos anyagi/társadalmi/gazdasági áldozatokba kerülő korlátozások immár nem indokoltak, hiszen ezek nélkül sincs akkora betegcunami, mint 1-2 évvel ezelőtt. Továbbra is kiemelnénk, hogy ehhez több mint 2 év, több millió halott, és egy egész bolygó szenvedése, küzdelme vezetett.
4. Akkor vége a Covidnak?
Vége nincs (talán nem is lesz), de a helyzet jelenleg enyhült. A szakértők továbbra is monitorozzák a fejleményeket, elvégre bármikor megjelenhetnek olyan mutációk, új variánsok, melyek ismét komoly veszélyhelyzetet idézhetnek elő.
5.Mi a helyzet az oltásokkal?
A jelenlegi ajánlások szerint 12 éves kor alatt kettő, 12 éves kor felett három oltás szükséges az alapimmunizáltság eléréséhez, mely erős védelmet ad a betegség súlyos lefolyása ellen. Negyedik oltás jelenleg a kockázati csoportoknak ajánlott, a szakmai protokoll szerint. Egyes országokban ezeknek a veszélyeztetett betegcsoportoknak már ötödik oltás lehetőségét fontolgatják, ennek szükségességét azonban még erős, egyértelmű szakmai bizonyítékok nem támasztják alá, jelenleg a magyar protokoll nem is teszi lehetővé.
6.Van-e már omikron elleni oltás?
Magyarországon is elérhető az eredeti wuhani + a BA.1 omikron variánst tartalmazó vakcina. Fontos kiemelni, hogy ez a variáns immár gyakorlatilag kihalt, jelenleg már más omikron variánsok dominálnak, de ez az oltás az eredetinél úgy tűnik, nagyobb védettséget ad ezekkel szemben. Ez az oltóanyag kizárólag harmadik vagy negyedik oltásként vehető fel. Akinek indokolt felvenni, mindenképp ezt ajánljuk. Más országokban már elérhető a BA.4-5 elleni vakcina is, ennek magyarországi behozataláról eddig nem hallottunk híreket.
A kép illusztrációként szolgál - Fotó: MTI/Rosta Tibor
7.Mit tegyek, mennyire tartsam be az óvintézkedéseket?
Mindenkinek javasoljuk az oltás felvételét, ebben kérdés nincs. A maszk, és főleg a szociális távolságtartás ennél jóval nehezebb kérdés, hiszen számadatokban nem lehet összemérni, hogy például a mostani helyzetben mekkora kockázatot jelent egy baráti találkozón való részvétel, illetve mekkora pszichés, életminőségbeli veszteséget annak lemondása, és ezzel hosszútávon az emberi kapcsolatok leépülése. Fenti szituációban persze nem mindegy, hogy egészséges, négyszer oltott fiatalként, vagy épp idős, friss kemoterápián átesett leukémiásként szeretnénk részt venni. Talán legbölcsebb tanácsként azt tudjuk mondani, mindenki értékelje saját helyzetét, kockázatait, és annak megfelelően döntse el, mik azok a lépések, melyek számára helyzetéből adódva indokoltak, és életében még elviselhető mértékű áldozatot hoznak.
Mány Erzsébet és Farkas Mihály kivégzésének emlékhelyén tartottak ünnepi megemlékezést, a Kazinczy utcában. Ezt követően a Berényi úti temetőben helyeztek el koszorúkat az áldozatok sírjain.