A békéscsabai születésű Klatzow Projekt és Munkácsy Vizuál produkcióit már több alkalommal is láthattunk a Munkácsy Negyedben. Ezúttal a mostani program egy igazi fúzió volt: egy olyan koncerten gyúrt egybe zenét, mesét és festést is, ahol a gyerekekkel együtt színezté ki a történetet.
Fessünk képet! a zeneiskolában – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Mint tudjuk, Munkácsy Mihály Békéscsabán töltötte a gyermekéveit, így arra gondoltunk, hogy írunk róla egy népmesét – mondta Szives Márton ütőhangszeres tanár, a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa. – Egészen pontosan Munkácsy gyermekeit – akik jelen esetben nem konkrét személyek – ruháztuk fel szuperképességekkel. A történetbe archetipikus magyar népmesei elemeket szőttünk. Munkácsy Petinek, a főhősnek ki kell állnia a három próbát, kitaláltunk mellé egy képzelt gonoszt és természetesen hősünk az intelligenciájával és ügyességével vágja ki magát az összes galibából.
Munkácsy Ági, Munkácsy Marci és Munkácsy Peti – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hozzáfűzte, a mesét és a koncertet együtt alkották meg. Munkácsy Pétert Kun Rajmund orgonaművész és Munkácsy Matildot Nagy Katalin Matild festő játszotta el; a mesélő, a külső szemlélő és az ütőhangszeres szólista pedig nem más, mint Szives Munkácsy Márton volt.
– Közben a történet alatt a gyermekek végig festhettek – folytatta –, majd a végén mindenki odaülhetett az orgonához, és közösen Péter/Rajmund segítségével felépítettek egy akkordot, amit sajnos semmilyen zenei történeti motívumokhoz nem tudok kötni, de úgy szólt, mint egy kivirágZó rózsabokor.