Túl mindenen: Az ünnepi felhajtás és amiről valóban szól – jegyzet

2025. január 3. 17:28 | Kintner Nikolett

Minden évben elérkezik az évnek azon időszaka, amikor egyesek lázban égve várják, hogy minél gyorsabban teljenek a napok, míg mások mélyen belül azt kívánják, bár sosem érkeznének el az ünnepek.

Az év nagy részében – általában – azt gondoljuk, hogy ami jelenleg körülvesz bennünket, az magától értetődő és lényegében az életünk állandó része. Nos, az igazat megvallva, talán van mit mérlegelnünk, amikor ennyire csak fekete-fehérben látjuk a dolgokat.

Manapság különösen meg kellene vizsgálnunk azt, ahogyan egymáshoz állunk, nem csak december azon kiemelt időszakában.

Például:

  1. A család, amelyben karácsonykor megajándékozzák egymást és hatalmas ünnepi menüvel, felhajtással készülnek.
  2. A család, amely az év minden napján ugyanazzal a szeretettel és izgalommal jön össze.
  3. A család, amelynek alig van asztalra, vagy fa alá való, mégis minden évben ugyanolyan örömben éli meg az ünnepeket.

Mindegyik modell megéli az ünnepeket a maga módján, a családtagok szeretnék, ha tökéletes lenne minden, csak mindannyian kicsit másképp. Ha összeengednénk őket, valószínűleg értetlenül állnának a másik előtt.

A mai, felgyorsult, elanyagiasodott és -tárgyiasodott világunkban sokan nem gondolunk bele abba, mennyire sokat is jelent a “kivel”, nem pedig a “hogyan”.

Előfordul, hogy az előző évekkel ellentétben, idén csak pár nappal karácsony előtt dekoráljuk ki a fát és vásároljuk meg az ajándékokat. Hogy karácsony előtt pár nappal még magunk sem tudjuk, mit fogunk főzni vagy sütni. Ilyen helyzetekben kell tudnunk észrevenni mindazt, amit mostanra talán a világ nagy része már elfelejtett. Hogy miért is csináljuk mindezt? Hogyan kezdődött? Miért akartuk, hogy tökéletes legyen? Ér-e ennyit a készülődés, ha közben az időnk 90 százalékát a konyhában töltjük, mikor ennek az együtt töltött időről kéne szólnia?

 

Illusztráció (forrás: pexels.com)

Vannak szerencsések, mint jómagam, akik olyan körben élhették meg mindezt, amelyben még vége sincs igazán, de már glitteres masniba öltöztetve a szívüket, alig várják a következő ünnepet. Vannak olyanok, akik alig várták, hogy vége legyen, mert számukra mindez csupán a “giccses szeretetömlengésből” vagy a “kötelező családi körökről” szól.

Számomra ezek a napok nem azt jelentik, hogy csak ilyenkor szeretjük egymást, és csak ilyenkor adunk hálát egymás társaságáért. Az újév és a karácsony családi-, baráti-, szeretti körben töltése az idő megbecsülését és az örömet jelenti, amelyet együtt élhetünk meg.

Túl az ünnepeken, megpihenve a tévé előtt, beburkolózva a kanapén – talán kicsit megfáradva – van időnk mindezt átgondolni és újraértékelni. A mosolyokat és kacagásokat egy-egy félresikerült helyzetnél, a finom illatokat és ételeket, a megható pillanatokat, nehézségeket, amelyeket mind-mind együtt élhettünk, hidalhattunk át. Ugye? Mindez egy év alatt történt, mi mégis be akartuk sűríteni néhány napba.

A mindennapok sokszor önmagukban is elég nehezek, miért bonyolítanánk még tovább? Az új év új lehetőségeket is rejt – bármilyen közhelyes is – és csak rajtunk áll, hogyan használjuk ezeket.

Kívánok ezzel szeretetteljes, megfontolt és annál is inkább boldog új évet minden olvasónak!

 

További programok »

Friss hírek

Mi van, Sanyi, készülsz a Sztárboxra?

Amikor a legutóbbi, 2021 szeptemberi írásunkban felsoroltuk a békéscsabai Molnár Sándor, pardon Molnár Sanyi titulusait, keveset írtunk. Ugyanis a táncos, tánctanár, fodrász, masszőr és énekes – három éve szerepelt a TV2-őn futó Sztárban sztár leszek! című műsorában – az utóbbi időkben bunyózik is. Miután az Instán megosztott magáról egy boxkesztyűs képet, az egyik ismerőse megkérdezte tőle: Készülsz a Sztárboxra?
13:46
FEL