A jogosultság további feltétele a kérelem benyújtását megelőző 5 évben 1 095, 10 évben 2 555, illetve 15 éven belül legalább 3 650 napon át fennálló biztosítási jogviszony. Lényeges az is, hogy a kérelmező az ellátás megállapításának kezdő napján keresőtevékenységet nem végezhet, és rendszeres pénzellátásban sem részesülhet.
A rehabilitációs hatóság komplex minősítése keretében hozott javaslatától függ az, hogy a megváltozott munkaképességű személy részére rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás állapítható meg. Fontos tudni, hogy ezen ellátások nem minősülnek saját jogú nyugdíjnak.
A rehabilitáció nem csak orvosi, hanem szociális, képzési, foglalkoztatási és egyéb tevékenységek komplex rendszere. A rehabilitáció kiemelt célja a megváltozott munkaképességű személy munkaerőpiaci integrációja, megfelelő munkahelyen történő foglalkoztatásra való felkészítése, és a képességének megfelelő elhelyezés biztosítása.
Az, aki rokkantsági ellátásra nem jogosult, de az előírt biztosítási idő legalább felével rendelkezik, jogszabályban meghatározott esetekben kivételes rokkantsági ellátásban részesülhet.
Rendkívül kedvező, hogy a megváltozott munkaképességű személyek a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás megállapítását követően akár napi 8 órában, jövedelemkorlátozás nélkül dolgozhatnak, emiatt az ellátást nem kell megszüntetni.
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatosan a kormányhivatal rehabilitációs ügyfélszolgálatán (Békéscsaba, Munkácsy u. 4.) tudnak részletesebb felvilágosítással szolgálni.
Dávid Ferenc főosztályvezető
Békés Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály