Lassacskán indul be a több mint 3 millió embert és a magyar termőföldvagyon közel felét érintő osztatlan közös területek megszüntetése, miközben tavaly, még az inflációs folyamatok ellenére is közel 10 százalékkal drágultak átlagosan a magyar termőföldek. A földnek még mindig megvan az aranyrúd funkciója - többek között erről számolt be az Agrotax Kft. csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján. Az osztatlan területek felszámolásának lebonyolítása sokakat elriaszt, hisz a folyamatot nehezíti a bonyolult adminisztráció és a járulékos költségek. Tavaly ennek megfelelően nem változott jelentősen a termőföldpiaci tranzakciók száma, azonban megnőtt a kereslet a digitális termékek irányt. A piaci igényekre reagálva jött létre a már két hete elérhető Agrostat applikáció, amivel az örökösök, földet vásárlók vagy eladók azonnal naprakész termőföld átlagárhoz juthatnak.
A vártnál jóval kevesebb eljárás indult el az osztatlan közös területek megszüntetése ügyében - számolt be az eseményen Sáhó Ákos, az Agrotax Kft. ügyvezetője, precíziós-gazdálkodási szakmérnök az elmúlt év piaci tapasztalatairól. A szabályozás lehetőséget ad arra, hogy szántók esetében 1 hektár alatti területnél bekebelezés, 1 hektár fölött viszont kimérés történjen. Kivételes esély ez azoknak is, akik most akarnak termőföldet vásárolni; rendeződhet ugyanis a tulajdoni hányadok sorsa, például olyan tulajdonosok esetében, akik nem voltak azonosíthatók az ingatlan-nyilvántartás alapján, vagy elhaláloztak, de örökösük nem volt, esetleg ismeretlen a lakcímük. Sahó Ákos így nyilatkozott:
Tavaly év elején hatalmas volt a várakozás az akkor induló osztatlan területek felszámolásának elindulása miatt. Azonban nem robbant be ez a folyamat, így a földpiaci környezet a pandémia második évében az előzőhöz hasonló volt, és maradt az elmúlt évtized folyamatos és 10 százalék körüli átlagos áremelkedése.
Ugyan az osztatlan közös tulajdonban lévők nagy részét érdekelné a tulajdonrendezés, mégsem kezdeményezik az eljárást. Több szempontból óvatosak, problémás lehet az ügy kezelése.
Az egyik akadályozó tényező, hogy a törvény szerint a tulajdonosi közösségnek egyetlen tagja indíthatja el a megosztást, és az ő felelőssége lesz, hogy a közösség minden tagját bevonva és minden előírásnak eleget téve a teljes adminisztratív folyamatot legfeljebb 90 nap alatt befejezze. Ebből következik, hogy a kezdeményező tulajdonosnak értenie kell a törvényi szabályozásokat és időt kell szánnia az összes, akár kétszáz tagból álló közösség tagjainak elérésére és az esetleges érdekellentéteket is kezelnie kell. Sáhó Ákos elmondta, hogy:
Az elmúlt hónapokban számos olyan tulajdonos keresett meg minket, aki élne a lehetőséggel, de egy tulajdonos számára megterhelőnek tartják a lebonyolítás feszített tempóját. Ez megerősíti azt a tapasztalatot, hogy az osztatlan közös tulajdonok sikeres és tömeges megszüntetéséhez szükséges felkészült, a hivatali és törvényi eljárásokban is jártas szakembereket bevonniuk a tulajdonosoknak.
Bár a folyamat ügyfélkapun keresztül zajlik, a nagyobb, esetleg kevésbé együttműködő osztatlan tulajdonosi körnél jelentős visszatartó erő lehet a 90 napos határidő. További nehézséget jelenthet az is, hogy sokan érzelmi alapon közelítik meg a közös földtulajdon rendezésének kérdését és olyanok is vannak, akiknek egyáltalán nem áll szándékukban változtatni a tulajdonosi szerkezeten. A megosztási folyamathoz kapcsolódó terhek tovább nehezítik az eljárást; ilyenek például a jogok áthelyezésének költségei, az ügyvédi munkadíj, az banki illetékek és a postázás költségei. Ráadásul, ha elutasítják a kérelmet, mindent lehet elölről kezdeni és a két eljárás között minimum két hónapot kell tartani. Minden addigi kiadás kárba vész, amely akár több milliós tétel is lehet.
Forrás: VG