Történelmi rekordot dönthet az üzemanyag ára

2021. június 28. 15:47 | behir.hu

Az olajár még novemberben kezdett el szárnyalni, azóta gyakorlatilag több mint megduplázódott. A Portfolio elemzése szerint márciusban még látható volt egy nagyobb korrekció, de ebben a hosszútávú emelkedő trend nem sérült. Szerdától újabb üzemanyagár-emelkedés jön, amivel a benzin ára közel 9 éves csúcsra emelkedik, csupán néhány forintra vagyunk a történelmi rekordtól.

Szerdán változik az üzemanyagok ára a hazai kutakon, a holtankoljak.hu információ szerint a benzin literenkénti átlagára 2 forinttal 441 forintra emelkedik, míg a gázolaj literenkénti átlagára ezúttal nem változik, 443 forint marad. Ez azt jelenti, hogy a mostani szintek több éves csúcsnak felelnek meg: a benzin legutoljára 2012.09.14-én, vagyis közel 9 éve volt ennél drágább, akkor literenkénti átlagára 445,8 forint volt.

forrás: Portfolio

A gázolaj pedig 2013.09.13-án, majdnem 8 éve került többe a mostaninál, amikor literenként átlagosan 444,1 forintot kértek érte.

forrás: Portfolio

Az olajár még novemberben kezdett el szárnyalni, azóta gyakorlatilag több mint megduplázódott. Márciusban még látható volt egy nagyobb korrekció, de ebben a hosszútávú emelkedő trend nem sérült, és ismét fölfelé kapaszkodik az olaj, és nem csak a Brent, de a WTI típus hordónkénti ára is 75 dollár közelbe került. Az emelkedés még folytatódhat is a gazdasági nyitással párhuzamosan, mivel várhatóan erős növekedést lehet majd tapasztalni az üzemanyagok kereslete terén, persze nyitott kérdés továbbra is, hogy az olajkartell hogyan dönt majd a korábbi kitermelés-csökkentés visszavágásról, amely adott esetben negatívan is hathat az árakra.

A forint április óta folyamatos erősödést mutatott a dollárral szemben, és június végén már a 283 forint/dollár szinten mozgott az árfolyam. Ez azért fontos a hazai üzemanyagárak szempontjából, mert minél erősebb a dollár és gyengébb a forint, annál drágább lesz a kőolaj és ezzel együtt a benzin- és gázolajár forintban kifejezve. Ez ugyanúgy érvényes fordítva is, vagyis minél erősebb a forint, és gyengébb a dollár, annál alacsonyabb lesz a kőolaj és ezzel együtt a benzin és a gázolaj ára forintban. Ez azért lehetséges, mert az olajipar nagyrészt dollár alapú elszámolással dolgozik.

Konklúzió

Az olajárak és a forint/dollár árfolyama mellett még két további tényezőnek van szerepe az üzemanyagárakban. Az egyik a kőolajtermékek és a kőolaj közötti árrés, ahol a tavasz folyamán már javulás volt megfigyelhető. A másik pedig a jövedéki adó, amelynek mértékében nem várható változás rövidtávon.

- Az olajár a márciusi megtorpanás után továbbra is emelkedik, és egyre több elemzőház rukkol elő egyre magasabb olajár előrejelzésekkel. Itt tehát inkább drágulásra lehet számítani rövid és hosszú távon is.
- A forint elmúlt napokban látott erősödése ellensúlyozhatja valamennyire a várhatóan növekvő olajárakat. Viszont ha a dollárral szemben visszagyengül a hazai fizetőeszköz, abban az esetben nem sok jóra lehet számítani az üzemanyagárak terén.
- A finomítói árrések várhatóan még emelkedhetnek idén, tavasszal már javulás figyelhető meg.
A jövedéki adó mértékében nem várható változás rövidtávon.

Összességében tehát sok a változó, így nehéz pontos becslést adni az üzemanyagára alakulására vonatkozóan, de egyelőre inkább arra lehet számítani, hogy az olajár emelkedése lehet a domináns tényező. Ezzel szemben viszont az áremelkedést tompíthatja a forint erősödése, ami a havi kamatdöntéssel számolva egy középtávon fennmaradó tendencia lehet, főleg, ha azt nézzük, hogy az amerikai jegybank a mostani várakozások szerint még évekig nem fog a kamatokhoz nyúlni.

Forrás: portfolio.hu

További programok »

Gazdaság

Czomba Sándor: Jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér

Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
11:18
FEL