A madárinfluenza miatt több amerikai és európai gazdélkodó tartja benn állományát. A váltás meglepheti a vásárlókat, akik eddig inkább kifizették a magasabb összeget a speciális tojásokért, annak a tudatában, hogy azok jó körülmények között tartott tyúkoktól származnak, amelyek szabadabban mozoghatnak, mint nagyüzemben tojó társaik.
Az Egyesült Államokban a történelem második legnagyobb madárinfluenza-járványa tombol, az idén már több mint 35 millió madár pusztult el. Franciaországban is súlyos az influenza, csaknem 16 millió állat hullott el, miközben a fertőzések a brit, olasz és spanyol csirkéket is tizedelik.
Az amerikai felügyelők szerint a kiskereskedőknek és a tojásgyártó cégeknek tájékoztatniuk kell a vásárlókat arról, hogy benn tartják az állatokat, hiszena fogyasztók eszerint tudják mérlegelni, hogy a rekordmértékben inflálódó árak mellett megéri-e továbbra is a drágább tojást választani.A kormánytisztviselők szerint a madarak benn tartása egyelőre a legbiztonságosabb, hiszen egyetlen madárinfluenza-eset képes elvinni teljes állományokat. A vírus embert is megfertőzhet, bár a szakértők szerint ennek alacsony a kockázata.
Az állatorvosok szerint a szabadban élő baromfik különösen ki vannak téve a madárinfluenza-fertőzésnek, mivel a vándormadarak terjesztik a betegséget, és az elhullajtott tolluktól vagy ürüléküktől könnyen megfertőződhetnek. Azonban számos fogyasztó meglehetősen elégedetlen a tartási körülményekkel.
A nap végén még mindig ki kell fizetni a szabadtartású vagy a biotojások árát, amikor a szárnyasok valójában sosem látták az eget– sérelmezte Marc Dossem, egy nagy párizsi szupermarket vásárlója.
Az uniós és a brit forgalmazási szabványok lehetővé teszik a szabadtartásban tartott tojótyúkok 16 hétig történő bezárását anélkül, hogy tájékoztatni kelljen a vásárlókat. Ugyanakkor Nagy-Britanniában átmenetileg fel kellett címkézni az amúgy szabadtartású tyúkoktól származó tojásokat, májustól pedig ismét kimehetnek a szabadba az állatok.
Spanyolországban a tyúkokat zárt térben kell tartani az ország speciális kockázati és megfigyelési területein – ismertette María del Mar Fernández, a Tojás- és Tojástermékek Szakmaközi Szervezetének spanyol vezetője. Hozzátette, hogy vannak országok, ahol hónapok óta nincsen valódi szabadtartású tojás.
Egyes európai termelők a kockázatok ellenére azonban ellenállnak a baromfi elzárására vonatkozó utasításoknak.
A tojótyúkok meglehetősen agresszívvá válhatnak, ezért mindennap kiengedjük egy kicsit őket, különben megölnék egymást– mondta Emilie Ravalli, egy nyugat-franciaországi biofarm vezetője.
Forrás: VG