Nagyon bitang génekkel rendelkezik Milán. Édesanyja, Szabó Tünde NB I-es kézilabdázó volt; édesapja, Tolnai Ferenc nagypályán NB III-ig, kispályán NB I-ig focizta fel magát. Húga, Lara is kézizik. S hogy Milán a focipályáról miképp lépett be a ringbe, hamarosan kiderül.
Előtte azonban Kiss Károlyt, az East Warriors MMA GYM edzőjét faggattam a sportoló génjei szerencsés keveredéséről, a tehetségről, a kitartásról stb., azaz csupa jó dolgokról.
– Nyilván nem hátrány, ha valakinek a szülei is komoly sportolók voltak – mondja Kiss Károly –, és az sem, ha tehetséges. Inkább akkor van baj, ha ilyen adottságokkal nem dolgozik százhúsz százalékosan, mert akkor kár erőltetni az egészet. Szerencsére Milánnál erről szó sincs: szorgalmas, érdeklődő – azaz jó kérdéseket tesz fel –, és már az elején látszott, hogy saját stílusra törekszik. Földharcban nagyon jó, az álló harcán még sokat kell javítani. De ami igazán mellette szól, hogy soha nem mi bíztattuk, ő jött le hozzánk.
– Miért nem focista vagy éppen kézilabdás lettél? – de ezt már Milántól kérdezem.
– Focival kezdtem, majd egyszer – úgy négy éve – egy vacsora alkalmával édesapámon keresztül megismertem a leendő edzőmet, Kiss Karcsit, aki lehívott a terembe. Körbenéztem, és nyomban rájöttem, nincs mese, ez az én sportom!
– Kimész a ringbe, és egyedül vagy; ezáltal nem foghatod másra, ha hibázol. Milyen eredményekkel kezdődött az MMA-s pályafutásod?
– Az első versenyemen, 2019. november 9-én, a Brazilian Jiu Jitsu Hungarian Openen harmadik lettem (70 kg); azt követően 2020. február 9-én Global Grappling országos bajnokságon 2. lettem (77 kg); majd rá egy évre, azaz idén február 13-án megnyertem a Global Grappling ob-t (77 kg); és szintén idén ősszel, a WFC nemzetközi amatőr MMA címet szereztem (75 kg).
– Az első három versenyed inkább a földharcra épülnek, míg az MMA-ban már van ütés és rúgás is.
– Alapból MMA-val kezdtem, de a földharcra több időt fektettem, amit egy percig sem bánok.
– Miképp készülsz fel?
– Heti hat tematikus edzésen veszek részt: hétfőn állóharc; kedden, a fővárosban, a Vasasban van egy központi edzés; szerdán birkózás; csütörtökön jiu jitsu; pénteken MMA és szombaton ismét jiu jitsu tréningek zajlanak.
– Úgy tudom, az MMA-sok úgy negyven körül érnek be, ha úgy vesszük, még van egy húszasod.
– Igen, ha nem szenvedek komoly sérülést; amúgy létezik 43 éves versenyző is. Ez a sport nem olyan, mint a labdarúgás, itt a kondin felül a rutint is bele lehet fektetni.