A békéscsabai Országos Grafikai Művésztelep működéséhez 1978-ban kapcsolódó tárlat, az Országos Tervezőgrafikai Biennálé ebben az esztendőben elveszítette országos jellegét, amelyet a nemzetközi kitekintés váltott fel. Ez a változás a biennálé 44 évet felölelő működése számára a jövő időt biztosítja...
De miért tűnik úgy, hogy ennek a kiállításnak a műtárgyanyaga tökéletes kölcsönhatásban áll a valósággal?
- Azért, mert szűrő nélkül mutatja jelenünk lüktető valóságának eseményeit, témáit, energiáját.
- Azért, mert a tervezőgrafika alkalmas arra, hogy a befogadó és a művészet közötti távolságot látványosan csökkenteni tudja.
- Azért, mert szórakoztat és/vagy tanít és/vagy meghökkent.
- Azért, mert hol igazmondásával, hol szellemességével lep meg.
- Azért, mert egy-egy mű esetében a hűha faktor is megjelenik.
A közel 300 alkotást felvonultató kiállítás – rangos díjak sorának átadására lehetőséget biztosító – megnyitóján Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművész ekképpen fogalmazott: „Mai ünnepünk fókuszában ezúttal ismét a tervezőgrafika és a több évtizedes, sikeres múltra visszatekintő biennálé áll. Ez a békéscsabai, Munkácsy Mihály Múzeum-béli szakmai szerepvállalás és jelenlét szinte behozhatatlan és megtisztelő előnyt is jelent másokkal szemben, hiszen a design elsöprő erejű, élő jelenlétének köszönhetően a művészet ezen ágának olyan fórumot biztosít, mely a világtérképen való elhelyezkedésben kicsit ki is emeli Békéscsaba nevét, úgyis mondhatnám „»kövéríti«, »boldra váltja«: azaz büszkeséggel megvastagítja a város betűit.”
A tárlat 2022. december 22-ig látható a Munkácsy Mihály Múzeum kiállítótermeiben. Jöjjön el, ha szeretné a mindennapokat a magas művészet tükrében, azonban formalitások nélkül látni!
Gyarmati Gabriella művészettörténész