Tippek poloskák ellen: néhány ötlet amely hasznos lehet a büdös kártevők ellen

2023. július 30. 17:21 | behir.hu

Egy év sem telhet el poloskák nélkül, de létezik néhány egyszerű praktika, amelyek segítségével könnyen megszabadulhatunk tőlük, ha kertünkben vagy épp az otthonunkban találkozunk velük. Alábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mit tehetünk a nemkívánatos vendégek ellen.

A poloskákért nem sok ember rajong, vannak, akik félnek, és vannak, akik egyszerűen csak undorodnak tőlük. Sok bosszúságot tudnak okozni a kertben és az otthonunkban egyaránt - a kellemetlen szagokról nem is beszélve. A zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska is elsősorban a kiskerti növényekben okoztak már komolyabb károkat. A paradicsomot, paprikát, málnát, borsót, babot és a káposztaféléket támadják, de a dísznövényeket sem kímélik. Mindkét faj esetében elmondható, hogy az ország teljes területén elterjedtek, stabil állományaik vannak országszerte. Felszaporodásuk mértékét főleg a táplálékforrások rendelkezésre állásának mértéke határozza meg. Ráadásul a meleg is kedvez nekik. Az említett poloskáknak a trópusi-szubtrópusi éghajlatú Délkelet-Ázsia és Afrika az őshazájuk, ahol a meleg időjáráshoz szoktak, Magyarországon pedig az elmúlt években szokatlanul meleg telek voltak.

Melegebb időben a fejlődéshez szükséges hőösszeg hamarabb megvan, és ideális esetben egy második nemzedék felnövéséhez is elég lehet. Amint kezd hűvösebbé válni az idő, szinte elözönlik a lakásokat, házakat, hogy telelő rejtekhelyet keressenek maguknak. A legkisebb résen is bejutnak, így az ember gyakran csapatostul találkozhat velük a nyílászárók körül, vagy éppen a falakon. Legalább 2 hétig folyamatosan -10 fok alatti hőmérséklet kellene ahhoz, hogy a telelő állományok egy része elpusztuljon. Olyan tartós hidegről pedig nem lehet beszélni, ami el tudná pusztítani őket. A szárazság viszont negatívan érinti őket.

Mit tegyünk, ha megjelennek a kertben vagy az otthonunkban? Fontos 

  • Ha a levelek fonákján apró tojásokat látunk, akkor távolítsuk el a levelet a növényről, így a következő nemzedék kikelését megakadályozhatjuk
  • Egyszerűen kézzel is összegyűjthetjük őket, ha van rá kapacitásunk.
  • Tegyünk sűrűn szőtt zsákocskákat azokra termésekre, amiket meg szeretnénk védeni (például paradicsom), így nem tudják a poloskák szívogatni
  • Alkalmazhatunk csalinövényeket is: ha a kertünkben találkozunk velük, akkor érdemes lehet a zöld vándorpoloskák, a márványospoloskák, valamint ezek lárvái ellen is pár szál gabonával védekezni. A lényeg csak az, hogy a kert egész területén legyen pár szál gabona és időnként vessük újra, mert csak a teljes érésben lévő szemek vonzzák a poloskákat.
  •  Az egyik leghatékonyabb praktikák egyike, ha házi permetezőszert használunk, amelyet könnyen el tudunk készíteni az alábbi módon: engedjünk fél liter langyos vizet egy kézi permetezőbe és keverjünk bele egy teáskanál szódabikarbónát és fél kávéskanál ecetet. A permetezővel fújjuk körbe a nyílászárókat és a növényeket. De készíthetünk illóolajos vagy fokhagymás permetet is.
  •  Az otthonunkat pedig talán a legegyszerűbben a szúnyoghálók segítségével védhetjük meg tőlük és már betolakodóktól is. Az ajtók és az ablakok alatti réseket nedves törölközővel is betömhetjük, a nedvesség miatt nem fognak tudni átjutni.

Forrás: agrárszektor.hu

További programok »

Itthon

S hogy mi szél fújt Csabára? Hát a szerelem! – Május 1-je a Pajtában

Rengeteg programmal várták szerdán egész nap, azaz május 1-jén a Csabai Rendezvénypajta kultúrosai az érdeklődőket. A Pajta majálison szó szerint volt minden, mi szem szájnak ingere: görkorcsolya, ugrálóvár, vattacukor, pingpong, trambulin, arcfestés, csillámtetoválás, aszfaltrajzverseny, cukorágyú, katonai bemutató, portékások kézműves vására, sült kolbász, csapolt sör, hamburger, limonádé, palacsinta, mi több, két DJ szolgáltatta a tornacipő alá valót.
16:48
FEL