Katasztrófavédelem: folytatódik a biológiai szúnyoggyérítés országszerte

2021. május 17. 17:29 | behir.hu

Folytatódik a biológiai szúnyoggyérítés országszerte - tájékoztatott az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn.

A közleményben felidézték, április elején kezdődött meg a katasztrófavédelem koordinálásában a szúnyogok elleni védekezés. Az első hetekben légi járműről, folyadék formájában juttatták ki a speciális, baktériumok által termelt fehérjét tartalmazó készítményt, amely kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el. A folyók mentén lévő és jól megközelíthető szúnyogtenyészőhelyeket földi technológiával, gépjárműről kezelték.

Hozzátették, a szúnyoglárvák számos víztípusban képesek fejlődni, például a folyók árterében visszamaradó vizekben és a sok szerves anyagot tartalmazó holtágakban. Az ártéri erdőterületeken nehezíti a hatékony munkavégzést a fák zárt lombozata, amelyen a folyékony permetezőszer jelentős része fennakad. Ezeken a területeken korábban csak korlátozott eredménnyel lehetett alkalmazni a biológiai lárvagyérítést.

Az országos szúnyoggyérítési program részeként azonban az elmúlt évben bevezették Magyarországon a légi granulátumszórásos technológiát, amelynek köszönhetően most már átjuttatható a készítmény a lombozaton, a tavasz végi, nyári időszakban is megfelelő hatékonyságot biztosítva. Idén elsőként Szolnok térségében juttatnak ki légi úton granulátumot, míg a Csepel-sziget térségében földi biológiai védekezéssel lépnek fel a vérszívók ellen.

A közlemény szerint az idén tavasszal eddig mintegy 10 ezer hektáron végeztek lárvagyérítést a szakemberek. Az esőzések után folyamatosan vizsgálják a szúnyoglárvák élőhelyeit, a nagyobb kiterjedésű tenyészőhelyeken további kezelések várhatók. Kiemelten fontosnak nevezték a lakókörnyezeteknél kialakuló mikrotenyészőhelyek felszámolását. Hozzátették, ennek érdekében célszerű a vízgyűjtőként szolgáló kerti eszközöket - virágcserepek, játékok, madáritatók - összegyűjteni vagy néhány naponta kiüríteni, az esővízgyűjtő hordókat szúnyoghálóval lefedni, valamint az árkokat rendben tartani, hogy ne tudjon ezekben hosszabb ideig megállni a csapadék.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatója a javasolt teendőkről a https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/633/2020.06.23.%20szúnyogposzter%20javított%20tiszta.pdf linken érhető el.

 

Forrás: MTI

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46