Rendőrségi videó a romantikus csalások kivédéséhez

2024. augusztus 13. 14:35 | Csiffáry Zsuzsanna

Az internet hatékony eszköze és platformja a mindennapi életünknek. Előnyei mellett komoly veszélyeket is a rejt önmagában. Előző héten két Békés vármegyei nőtől több mint egymillió forintot csaltak ki a kiberbűnözők. A Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság egy TikTok videóval hívja fel a figyelmet a romantikus csalásokra.

Leggyakrabban email-en illetve facebookon keresztül érik el áldozataikat a romantikus online csalók. 

– Arról van szó, hogy a csalók hölgyeket jelölnek be, bókolnak nekik, majd azt mondják, ha Magyarországra utazhatnának, akkor közösen új életet kezdhetnének. A kiszemelt áldozatok bizalmába férkőznek, és egyfajta érzelmi viszonyt alakítanak ki velük. Majd ebben a formában elkezdődik a pénz kicsalása. Az első kör az, hogy nyilván az utazásra ügyintézésre kell a pénz. Zömmel azt mondják, hogy külföldön vannak. Például a legutóbbi esetben: a gázai övezetben szolgáló tüzérhadnagynak adta ki magát a bűnöző, és egy dél-békési idős hölgynek küldött különböző üzeneteket. Először arra kellett neki pénz, hogy leszerelési papírját leadja – fogalmazott a behirnek dr. Szombati Andrea, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.

A rendőrségi felmérések szerint a kiberbűnözők napi szinten 72 millió forintot csalnak ki áldozataiktól. 

– Visszatérően találkozunk sértettekkel, akik a romantikus csalók áldozatává váltak. Tudjuk, hogy nemcsak százezres tételekről van szó, hanem milliós  összegeket csalnak ki ilyen formában idősektől, akik ezt a pénzt egyébként hosszú idő alatt spórolták össze, tettek félre –  tette hozzá a sajtószóvivő. 

Az online csalások ellen legjobb módszer a megelőzés. Célravezető a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság felhívásait megosztani minél több felületen, illetve ismerőseink figyelmeztetése. 

A Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság videót tett közzé, hogy minél szélesebb közeghez eljusson az információ. 

További programok »

FEL