Tegye fel a mancsát, akit nem zavar a szilveszteri durrogtatás!

2021. december 29. 17:23 | Erdei-Kovács Zsolt

A szilveszteri és egyéb napokon való durrogtatás nem csak, hogy állandó beszéd- és vitatémát jelent, ezzel párhuzamosan állandó elfoglaltságot is ad a jószágok tulajdonosainak. Félreértés ne essék, nem csupán a kutyák gazdáiról van szó, a szakember szerint az éles, erős hanghatásoktól más állatok, a lovak, a tehenek, de még a birkák is megvadulhatnak.

Sokan gondolják, hogy remek móka a tűzijáték, meg persze a gyerekek is nagyon szeretik a látványos szikraesőt. Ez bizonyos értelemben így is van, mármint a móka része. Állami, nemzeti és egyéb közös ünnepeinken bevett hagyomány, egyszerűen megfogalmazva: a durrogtatás. Amennyiben ez elkülönülten, a szabályoknak megfelelően és kötött időtartamban (!) zajlik, akkor alapvetően nincs is gond. A probléma abból adódik, hogy a törvényi előírásokat, a felhasználás szabályait kijátszva vannak, akik a szilveszteri időszakban több napon át robbantgatják drága pénzen felhalmozott tölteteiket.

Hiába tilos az árusítása, megvásárlása és rendkívül balesetveszélyes holmi, mégis be lehet szerezni petárdát, ami direkt módon az erős, éles hanghatásra épít. A megriadt kutyák kilométereket képesek rohanni, míg már azt sem tudják, hol vannak és hogyan lehetne hazajutni. Sokat segíthetne, ha mindenki az előírásoknak megfelelően használná a kereskedelmi forgalomban kapható pirotechnikai eszközöket, ha már egyáltalán muszáj legálisnak lennie. Ha nincs más mód, érdemes állatorvos segítségét kérni, szakavatott tanácsokkal felvértezve, megelőző intézkedéseket foganatosítva nekimenni ennek az időszaknak.

Dr. Sprőber Zoltán vizsgálat közben - Fotó: E.K.Zs./Behir.hu

 

Dr. Sprőber Zoltánt kerestük fel azzal, hogy mit tehet az egyszeri gazdi, milyen lehetőségek vannak a szilveszteri, zajszennyezéssel fokozottan terhelt időszak átvészelésére. Mint mondta, remélhetőleg minden gazdi ismeri a kutyáját. A vadászkutyákkal, a trenírozott ebekkel és az erősebb idegzetű jószágokkal valószínűleg nem lesz gond. Érdemes már előzetesen megkérdezni a szomszédokat, hogy esetlegesen honnan számíthatunk „díszsortűzre”. A legjobb megelőzés, ha december 31-én, a legsűrűbb időszakban bevisszük a kutyánkat a lakásba, esetleg olyan zárt helyre, ahol nyugodt maradhat.

A kutyának sokat segít a gazdi fizikai közelsége, a simogatás, nyugtatás. S, ha már a nyugtatás szóba került, a majrésabb ebek részére érdemes lehet enyhébb, szándékoltan jószágoknak készített nyugtatót bekészíteni, de mindezt kizárólag orvosi, állatorvosi közreműködéssel, javallatra. Vannak egészen enyhe, gyógynövény alapú nyugtatószerek, melyek semmiféle káros következménnyel nem járnak és idősebb jószágoknak is nyugodt szívvel beadhatók. Az epilepsziára hajlamos ebedlik gazdáinak arra kell számítaniuk, hogy a nyugtató ellenére is lehetnek rohamok.

Vlcskó Balázs elismert tenyésztőként nagy figyelmet fordít kutyái egészségének megőrzésére - Fotó: E.K.Zs./Behir.hu

 

– Ez a fajta hanghatás a többi állatnak sem kellemes, a birkák, a tehenek, vagy például a lovak is rosszul viselik, megvadulhatnak – mondta az állatorvos, hozzátéve: amennyiben lehetséges, akkor mindenki tegye meg a szükséges előkészületeket. Az állatok megpróbálhatnak kitörni a karámból, kiszaladni az istállóból, ők is szabadulni szeretnének a kínzó hangoktól. Amennyiben lehetséges tehát, érdemes minden lehetséges körülményre felkészülni.

Galéria

További programok »

FEL