Gyönyörűek és örömet hoznak életünkbe: A macskákat ünneplik világszerte

2024. augusztus 9. 11:21 | Csiffáry Zsuzsanna

Augusztus 8-án van a nemzetközi macskanap. Lehet elcsépeltnek tűnik, de a jeles napnak az a célja, hogy felhívja a figyelmet a felelős macskatartás fontosságára. A nemzetközi macskanap mellett a macskák világnapja is erre világít rá, ez utóbbi február 17-én van, és nevével ellentétben egy európai macskaünnepről van szó.

Az ünnepet az International Fund for Animal Welfare (IFAW), magyarul Nemzetközi Állatjólléti Alap hívta életre 2002-ben. Az IFAW a világ egyik legnagyobb állatjólléti, természetvédelmi és jótékonysági szervezete, amely védi az állatokat és élőhelyeiket. Oktatással és gyakorlati programokkal is igyekeznek javítani az állatok életén a világ több pontján. Az augusztusi ünnepnappal a Nemzetközi Állatjólléti Alap a macskák egyedülálló szépségét és azt az örömet szerette volna megünnepelni, amit ezek a csodálatos állatok az emberek életébe hoznak világszerte. A szervezet célja volt továbbá, hogy figyelmet irányítson a menhelyeken élő, nehéz sorsú macskákra, valamint a macskák megfelelő otthoni gondozására.

A nemzetközi macskanap „gondozását” 2020-ban átvette az International Cat Care (Nemzetközi Macskagondoskodási Központ), ami egy bejegyzett jótékonysági szervezet, és 1958 óta törekszik a házimacskák egészségének és jóllétének világszerte történő javítására. Állatorvosokkal, mentőkkel és másokkal dolgoznak együtt azért, hogy megfelelő oktatást és erőforrásokat biztosítsanak a macskák megfelelő gondozásához, valamint támogatást nyújtsanak a területen dolgozóknak.

Duna Anikó, a Catlantis Macskamentő Egyesület elnökének gyerekkorától kezdve nagyon fontosak a macskák. Minden cica örökbefogadásánál közli a gazdi jelölttel, hogy nagyon át kell gondolni a cicatartást, mert az sok tudást igényel. Véleménye szerint számolni kell azzal, hogy vannak olyanok, akik kevésbé szeretik a kis négylábúakat, ám ekkor sem szabad bántani őket.

– Az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmód elfogadhatatlan, de ez nemcsak a macskákra vonatkozik, hanem bármilyen másik fajra is. A másik változata az állatkínzásnak a gyűjtögetés. Nagyon oda kell figyelni arra, hogy nem lehet számtalan cicát tartani kis helyen, hiszen a zsúfoltság mentálisan káros lehet a macskák számára – fogalmazott Duna Anikó. 

Az állatjólét 5 alapelvét először Rogert Brambell rögzítette 1965-ben. Ezeket követve az állat nem éhezhet, nem szomjazhat; fontos a megfelelő környezet biztosítása; nem érheti fájdalom, sérülés, meg kell előzni a betegségek kialakulását; legyen lehetősége a fajára jellemző természetes viselkedésre, de fontos az is, hogy ne érje félelmet és stresszt kiváltó inger.

 

Képek: Pete Norbert

Kép: Pete Norbert

 

További programok »

FEL