Az intézményen belül 33-an vettek részt a szakmai gyakorlaton 2018. július 2-től 6-ig. A tanulók az előadások és gyakorlati foglalkozások során elsajátíthatták az alapvető tűzoltási, mentési és szerelési feladatok helyes végrehajtását.
Oktatóként a békéscsabai középiskolák vonatkozásában a Tűzoltó-parancsnokság, a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Katasztrófavédelmi Mobil Labor, valamint a Békés MKI Megyei Főfelügyelőségének állománya közreműködött. A szakmai gyakorlat végeztével számonkérés keretében került ellenőrzésre az ismeretanyag elsajátításának szintje.
A tanfolyami végzettséggel rendelkezők, a katasztrófavédelem helyi szervei által felügyelt önkéntes tűzoltó egyesületeknél gyakorlatok, bemutatók alkalmával láthatnak el feladatot azzal a korlátozással, hogy magasba és mélybe szerelési feladatot és légzésvédő készülék használatával járó tevékenységet nem végezhetnek.
Az, aki ifjúsági tűzoltó vizsgát tett és betöltötte a 18. életévét, valamit megszerzett legalább 20, ÖTE parancsnok által igazolt gyakorlati tapasztalatszerzéssel töltött órát, különbözeti vizsgával megszerezheti a tűzoltó alaptanfolyami végzettséget. Mind a képző intézmények kapcsolattartói, mind a diákok, mind a gyakorlat végrehajtásában tevékenyen résztvevő kollégák észrevételeiből megállapítható, hogy az ilyen jellegű szakmai gyakorlatoknak pályaorientációs létjogosultsága továbbra is megkérdőjelezhetetlen, várhatóan jelentős merítési lehetőséget biztosít majd a jövő utánpótlási gondjainak kiküszöbölésére.