– A tanévkezdéskor milyen formában tudja segíteni a város a rászoruló családokat, és mi a feltétele ennek?
– Az önkormányzat tanévkezdési támogatást ad azoknak a békéscsabai lakóhellyel rendelkező, az alapfokú vagy középfokú oktatásban résztvevő gyermekeknek, illetve felsőfokú tanulmányokat nappali tagozaton, első évfolyamon folytató fiatal felnőtteknek, akiknek a családja a tanévkezdéssel járó költségeket – a szociális helyzete miatt – segítség nélkül nem képes fedezni. A 2022. évi költségvetésében erre egymillió forintot különítettünk el. Tanévkezdési támogatás akkor állapítható meg, ha a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem nettó összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 135 százalékát, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében az pedig az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 155 százalékát nem haladja meg. A tanévkezdési támogatás megállapítható akkor is, ha a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 140 százalékát tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő szülő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 160 százalékát nem haladja meg. A támogatás igénybevételének feltétele továbbá, hogy a gyermek békéscsabai lakóhellyel rendelkezzen. A támogatás igénylésére irányuló kérelmeket szeptember 30-áig lehet benyújtani a polgármesteri hivatal szociálpolitikai osztályán, a Szabadság tér 11-17. szám alatt.
– A továbbtanulók pályázhatnak a Békéscsaba hazavár! felsőoktatási hallgatói ösztöndíjra, és segíti a város a frissdiplomásokat is. Hogyan?
– A békéscsabai kötődés erősítése érdekében Békéscsaba közgyűlése 2015-ben alkotta meg a „Békéscsaba hazavár!” felsőoktatási hallgatói ösztöndíjról és életkezdési támogatásról szóló rendeletét. A rendeletben szabályozottak szerint az önkormányzat felsőoktatási hallgatói ösztöndíjjal és életkezdési támogatással segíti a békéscsabai fiatalok tanulmányait és pályakezdését. A „Békéscsaba hazavár!” felsőoktatási hallgatói ösztöndíj mértéke négy féléven keresztül – félévenként 5 hónapra – havonta 50 000 forint (személyenként összesen legfeljebb 1 000 000). A „Békéscsaba hazavár!'' életkezdési támogatás esetén pedig az önkormányzat egyszeri, 400 000 forint támogatást nyújt a frissdiplomások számára az önálló élet elkezdéséhez. Békéscsaba önkormányzata 2022-ben 11,5 millió forintot biztosít ehhez az ösztöndíjprogramhoz, amelyre jelenleg is lehet pályázni, a benyújtási határidő szeptember 30. A szükséges nyomtatványok, a Békéscsaba hazavár! pályázati adatlap és a tájékoztatók Békéscsaba weblapjáról (bekescsaba.hu) letölthetők illetve a polgármesteri hivatal szociálpolitikai osztályán, a Szabadság tér 11-17., földszint 10. számú irodában kérhetők.
– Korábban a Bursa Hungarica ösztöndíjra lehetett pályázni Békéscsabán is. Most mi a helyzet ezzel?
– Tavaly döntés született arról, hogy Békéscsaba önkormányzata ismét részt vesz a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatban. A 2022. évi forduló jelenleg is zajlik, ezért ebben az időszakban új pályázat benyújtására nincs lehetőség. A közgyűlés a soron következő ülésén dönt majd az ösztöndíjpályázat 2023. évi fordulójához történő csatlakozásról, a pályázat kiírásáról és feltételeiről. Az ösztöndíjra vonatkozó pályázati felhívást pedig az önkormányzat honlapján, az önkormányzat hirdetőtábláján, a Csabai Mérlegben, valamint az elektronikus sajtóban tesszük közzé a döntést követően.