Tálas Csaba: A Szent-Györgyiben november 12-én és december 7-én lesz nyílt nap

2024. november 9. 11:09 | Mikóczy Erika

A Békéscsabai Szakképzési Centrum nyolc tagiskolájában zajlik szakképzés Békéscsabán. Sorozatunkban az intézményvezetők segítségével bemutatjuk az iskolákat és az ott folyó képzéseket. A Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium igazgatóját, Tálas Csabát a részletekről Kugyelka-Zámbori Eszter műsorvezető kérdezte a 7.Tv Aktuális című műsorában.

– Kérem, mutassa be az intézményüket. Hány diák tanul az iskolában, milyen szakmákat tanítanak?

A mi iskolánk egy nagyon és igazán összetett intézmény. Korábban különálló intézmények voltak a képzőhelyeink, 2005 óta vagyunk így együtt a Szent-Györgyi Technikum és Kollégium. Közel 1000 diák tanul itt nappali tagozaton, de vannak esti és levelezős tanulóink is. Mintegy száz oktatónk van és több mint harmincan segítik még a munkánkat. Az iskola 6 nagy ágazatban képez. Átvette a korábbi iskolák fő profiljait, az egészségügyi szakközépiskolából az egészségügyi képzést. Kicsit később csatlakozott ehhez a szociális ágazat, ahol kisgyermekgondozókat, -nevelőket képezünk. A régi Tevanból ismerősen csenghet a nyomdaipari képzés az, ez most a kreatív ágazatba tartozik. Szintén a kreatív ágazatba tartozik a művészeti képzésünk, ahol három képzési irányt is meghirdetünk: divat-, jelmez- és díszlettervező, grafikus és fotográfus képzést. Van két újabb képzésünk is, az egyik a sportedző-sportszervező, ami a Röplabda Akadémiával való együttműködés kapcsán indult el, illetve rendészeti képzés is régóta van már az iskolában.

 

– A Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpont egyedülálló létesítmény, de emellett is számos olyan teremmel, műhellyel rendelkeznek, ahol az elméleti oktatás mellett gyakorlatorientált oktatás folyik.

Valóban, hatalmas komplexum az intézményünk, hiszen két korábbi iskolát építettek össze; az egyik mellett egy nyomdaipari tanműhely is volt. Van egy alkotóházunk, ahol a művészeti képzés folyik, ott van közvetlen közelünkben a kollégium is, ami szintén egy nagyon modern, figyelemreméltó technikai felújításon átesett kollégium. Bár nem a mi intézményünk, de a Gyermekélelmezési Intézmény konyhája, illetve étkezdéje is ott működik. A Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpont megvalósítása óriási beruházás volt, erre majdnem 2 milliárd forintot kaptunk, fel tudtuk újítani a kollégium egyik szárnyát is. Majdnem 1 milliárd forintnyi gépet, eszközt is vásároltunk a már meglévőkhöz, így e tekintetben az ország egyik vezető tanműhelye található nálunk. Itt megvalósulhat a duális képzés is, hiszen olyan ipari körülményeket teremt a tanműhely, amely szimulálja a gyakorlati helyek világát. A nyomdaipar egyébként is nagyon specializált: van, aki címkét gyárt, van, aki dobozt, van, aki könyvet. Ahhoz, hogy az egész nyomdászszakmát megismerjék, a diákok nagyon-nagyon sok duális partnernél kellene megfordulni, míg a tudásközpontunkban szinte minden rendelkezésre áll. Továbbá a rendészeti képzésünk például rendelkezik egy lövészteremmel, egy mintazárkával, ami élethűen van berendezve, és ott nagyon jól tudnak gyakorolni a diákok – de minden szakmához vannak gyakorlótermeink. Az egészségügyi képzésnek például három is a felnőttápolás, a gyermekápolás és az elsősegély-nyújtás témakörében. A művészeti képzésünknek külön alkotóháza van, a Fajó János Alkotóház, ahol kicsit szeparáltan, csendben, elmélyülten tudnak dolgozni a grafikusok és a fotóművészek. Szociális ágazatban szintén van egy olyan gyakorlótermünk, ahol speciálisan, ennek a szakmának az igényei szerint vannak berendezve.

 

 

– Számos partnerrel, céggel működnek együtt. Említene néhányat?

A képzésünk kiterjedtségére tekintettel nagyon sok duális partnerünk van. Több mint tíz nyomdaipari vállalkozásnál vannak kint tanulóink duális képzésben. Az egészségügyet tanuló diákjaink a Békés Megyei Központi Kórház mindkét hatalmas tagintézményében, a békéscsabai és a gyulai kórházban is dolgoznak. A szociális ágazatban tanuló diákok bölcsődéket látogatnak, ők a duális partnereink. A rendészeti képzésben tanulók kimennek a rendőrség területeire, a katasztrófavédelmi területekre és így tovább. Talán a művészeti képzés az, ahol a dualitást nehéz megvalósítani. De ott nagyon jól jön a már említett Fajó János Alkotóházunk. Itt a duális képzés oly módon valósul meg, hogy nagyon intenzív kapcsolatunk van a Munkácsy Mihály Múzeummal, a Csabagyöngye Kulturális Központtal, ahol lehetőségeket kapunk kiállításokra.

 

– Említette a sportképzéseket is. Ide kiket várnak, hogyan épül fel az ő oktatásuk?

Néhány évvel ezelőtt a BRSE vezetése keresett meg azzal bennünket, hogy szeretnének egy olyan osztályt, ahol speciális tanrend van, és lehetőség nyílik legalább hetente egyszer-kétszer a reggeli edzésekre. Tehát a tanítás nem 8 órakor kezdődik, hanem egy kicsit később. A röplabdásokon túl viszont más sportágakban is várunk érdeklődőket, így voltak már atlétáink, kick-boxosaink, úszóink, vívóink és hosszasan sorolhatnám – tehát mindenféle sportágban jeleskedőket várunk. Nem feltétel, hogy a jelentkező most éppen sportoljon, elég az, ha érdeklődik a sport iránt, és szeretne sportedző vagy sportszervező lenni. Nem lesz mindenki edző, de sportszervezői tudással nagyon sok helyen el tudnak helyezkedni. Nemcsak a sportegyesületek közelében, ahol tényleg szervezői munka van az edzőtáborok, tornák megvalósítása során, hanem minden olyan szervezetnél, ahol ez a szervezői tudás fontos. Nagyon sok olyan terület van, ahol ezt a tudást a sporton kívül is alkalmazni tudják.

 

– Ma húzóerő lehet a külföldi tapasztalatok megszerzése is az Erasmus programban. Az önök intézménye hogyan tud részt venni ebben?

Mi is részt veszünk a pályázatokon, a gyerekek eljutnak külföldre, legutoljára Máltán voltak tanulóink, de jártak már Finnországban, Németországban is. A régi, céhes világban nagyon fontos kitétel volt, hogy járjon világot, térjen vissza, és az ott megszerzett tudást alkalmazza a céhen belül az érintett. Mi is így gondolkodunk erről. Azon túl, hogy külföldi tapasztalatokat szereznek a diákok, megismerik más ország egészségügyi rendszerét, nyomdaipari rendszerét és még hosszasan sorolhatnám. Emellett ez kiváló nyelvgyakorlási lehetőség is. Mivel a kommunikáció nyelve általában az angol, ezért angolul folyik a szakmai képzés, és a szakterületeknek a megismerése is.

 

– Az intézmény képzéseivel a nyílt napokon is megismerkedhetnek az érdeklődők. Kiket várnak a nyílt napokra?

Legközelebb november 12-én, kedden lesz nyílt napunk, amikor az általános tájékoztató és bemutató után be lehet menni órákra, meg lehet látogatni szakmai és közismereti órákat. Mindegyik ágazatban lesz bemutató, és minden gyakorlóterületet meg lehet látogatni. Közben az iskolában tanítás folyik, tehát az iskola hangulatát is egy kicsit meg lehet érezni. Szívesen ajánlom mindenkinek az ilyen működő iskolában való ismerkedést. Gondoltunk azokra is, elsősorban a szülőkre, akik nem tudnak elszabadulni a munkából, de mégis kíváncsiak arra, hogy milyen iskolába fog majd járni a gyermekük. Ezért egy szombati napot is kitűztünk, december 7-én is lesz nyílt napunk. Nekünk aznap tanítási nap lesz, tehát szintén egy működő iskolába jöhetnek majd az érdeklődők.

További programok »

Friss hírek

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL