Mint a honlapon olvasható, Magyarországon csak a Zempléni-hegységben költenek szirti sasok, ott is mindössze két pár. Kóborló példányok azonban az alföldi tájakat is meglátogatják, jellemzően a tavaszi és az őszi időszakban. Ritkán, de előfordul, hogy a telet is itt tölti egy-egy madár. Az ezredforduló tájékán költési kísérlet is volt Szeghalom térségében, az azonban nem járt eredménnyel.
Azt nem lehet tudni, hogy a most megfigyelt példány a Zempléni-hegységből, vagy a határ túloldalán fekvő Bihari-hegységből, esetleg a Kárpátokból érkezett. Szárnyfesztávolsága hasonló a rétisaséhoz, de a fiatal madarak szárnyán alulról az elsőrendű és a külső másodrendű evezők töve fehér, illetve a fehér farktollak végén egy jól észrevehető fekete szalag van, mely bélyegek alapján biztosan beazonosíthatók - teszik hozzá a nemzeti park oldalán olvasható cikkben.
Ezt a ragadozó madarat angolul Golden Eagle-nek nevezik, mert öregkorára a fején és nyakának egy részén aranyszínűre változik a tollazata. Magyarországon a faj fokozottan védett. Ugyanezen a területen legutóbb négy évvel ezelőtt, 2017 októberében figyeltek meg kóborló szirti sast.