Szidja, mint a bokrot – Közmondások és jelentéseik

2021. július 21. 06:15 | Csiffáry Zsuzsanna

Nem egyszer hallottam már, hogy azt mondják, a magyar nyelv nehéz, különösen nyelvtáborokban, más nemzetiségűektől. Nehéz a tegeződés és magázódás miatt, sőt még az is számít, hogy milyen hangsúllyal mondunk egyazon mondatot, mert ettől új jelentést kaphat. A bonyolult, ám szépnek bizonyuló magyar nyelv bővelkedik a képes beszédben is. Közmondásainkat nap mint nap halljuk, mondjuk, ám nem biztos, hogy értjük jelenéseiket. Egy helyi szakértővel beszélgettünk 4 magyar közmondás jelentéséről.

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület július 5-én indította el nemzetközi kézműves táborát. A tábori képzés 4 héten keresztül tart, amelyen jelenleg több új mesterséggel ismerkedhetnek meg a táborozók, úgy mint a fafaragás, bőrművesség, nemezelés és a viseletkészítés. Ám nemcsak a folkklór gazdag, hanem a magyar nyelv is, és a képes beszéddel ellátott közmondásaink is. Büszkék lehetünk a megannyi mondásra is, melyeket a régiek különleges hagyatékaként a mai napig is ismételgetünk. Ismételgetjük, és jól tudjuk, mikor illik a helyzethez. Mégsem tudjuk, valójában mit mondunk, ha elmondjuk. Erről a Békés Megyei Egyesület elnökével Pál Miklósnéval futólag beszélgettünk a Tégla falain belül. Következzen tehát 4 régi magyar mondás jelentéssel együtt. 

 

Ordít, mint a fába szorult féreg

A féreg, illetve toportyánféreg tulajdonképpen a farkas régies megnevezése. A fa pedig az a fából készült csapda, amely a farkast foglyul ejtette. Az állat emiatt ordítani kezdett, olyannyira jellegzetesen és hangosan, hogy ezt később arra mondták, aki hangoskodva jajveszékelt. 

 

Faképnél hagy

A fakép egy fából készült kép, amelyet a vallási értelemben tisztelt alakról formáltak. Ha valakit faképnél hagy valaki, azt jelenti, hogy sorsára hagyja, történjék vele bármi, aminek a fentiek akaratából történnie kell.

 

Szidja, mint a bokrot

A mondás hátterében egy régi hiedelem áll, amely szerint úgy gondolták, hogy a bokrokban élnek a rossz szellemek és betegségdémonok, és tulajdonképpen ennek az ártó lénynek a szidásából ered a mondás. A beteg emberek olykor oda is mentek a növényekhez, és megfenyítették őket, hogy kivágják, ha nem gyógyulnak meg.

 

Rossz fát tesz a tűzre

A tűz megrakásáról van szó. Ha valaki rossz fát tett a tűzre, akkor szó szerint nem megfelelőt, azaz vizeset választott. A nedves fától füstös lett a szoba, ahogyan a rossz tett miatt is kellemetlen helyzet alakul ki. Innen a párhuzam.

További programok »

FEL