Szerkesztők, felelős szerkesztők a 25 éves Csabai Mérlegről

2016. október 16. 07:49 | Mikóczy Erika

 

Huszonöt éve van Önökkel a város lapja. Ez idő alatt sokan dolgoztak azért, hogy a sárga újság időről időre ott legyen a postaládákban. Gécs Béla a lap születésének pillanatától gazdagítja a Heti és Csabai Mérleget, a felelős és főszerkesztők pedig kisebb-nagyobb időszakokban dolgoztak, dolgoznak a háttérben azon, hogy tartalommal töltsék meg a lapot, amely Önöknek, Önökért készül. A negyedszázad apropóján most ők szólalnak meg: Gécs Béla, Sztojcsev Szvetoszláv, Fábián Tamás, Fehér József, Botyánszky Mária, Mikóczy Erika és Bali-Hatala Boglárka.

 

Gécs Béla tipográfus

A kezdetektől a Heti Mérleg megszületésénél „bábáskodtam” aztán másfél évtizeden át voltam a lap tipográfiai szerkesztője. Azóta sem szakadtam el az újságtól, a Békéscsaba anno rovatba ma is szívesen készítek anyagokat.

Emlékszem, 1991-et írtunk, benne voltunk már a nyárban, amikor a Kner nyomdában, az asztalomon megcsörrent a telefon. A városházára hívott Pap János polgármester úr. Meglepett az üzenet, nem tudtam, mit akarhat tőlem, de rövidesen kiderült, hogy a Csabai Hímondó megszűnése után az önkormányzat egy új, ingyenes lapot kíván indítani Heti Mérleg címmel. Ennek tervezésére s majd a lap tipográfiai szerkesztésére kértek fel.

Bár tervező grafikus-tipográfusként több váratlan feladattal volt már dolgom, korábban még az újságkészítéshez nem volt közöm, de köszönettel elvállaltam a megbízást. A munkát a fejléc tervezésével kezdtem, sok-sok vázlatot készítettem, végül három fejlécgrafikát adtam át Sztojcsev Szvetoszláv felelős szerkesztőjének. Miután kiválasztották a végleges fejlécet, eredeti diósgyőri, finom sárgás színű (samoá) papírra rajzoltam fel a lap arculatának vázlatát.  Meglepődtem azon, hogy már az első néhány szám után sárga újságként kezdték emlegetni a Heti Mérleget.

A lapindítás előkészületei őszre befejeződtek, a fényszedés kezdetben, a Kner Nyomdában, a nyomtatás a Mozi nyomdában történt. Sztojcsev Szvetoszláv főszerkesztő mellett 1992-ben Mikóczy Erika is a Mérleg kötelékébe lépett, sokáig a triumvirátusunk jegyezte az újságot.

(A fenti fotó Gécs Béla kiállításán, 2002-ben készült. A képen balról jobbra Katsányi Pál, Gécs Béla, dr. Simon Mihály és Cserei Pál)

 

Sztojcsev Szvetoszláv: Hagyaték

A minap – lakásfestés előtti el/pakolásnál – régi írógépeim mellett kezembe kerültek a (Heti) Csabai Mérleg egybefűzött példányai. Tizenöt év és három hónapnyi termés, tizenhat kupac sárga papír. Nem dobtam ki, arra gondoltam, jó lehet, mondjuk száz év múlva valamelyik ük-ük-ükunokámnak – láthat egy papír alapú újságot, megtudhatja, mivel foglalkozott a Magyarországra tudatosan tévedt bolgár őse 1991 és 2006 között, és bizonyos vonatkozásban képet alkothat magának az akkori Békéscsabáról.

Az egyetemi évek és a szófiai újságíróskodás mellett ez a tizenöt év volt életem (eddig) legszebb időszaka. Határidő határidő hátán, folyamatos, ám jótékony stresszben élés, ezer fokon égés, folytonos feszültség. Most, ennyi idő távlatából, akár a reggelig tartó közgyűlésekre is szívesen emlékszem (akkor még a városháza dísztermében is gond nélkül dohányoztunk), valamint a mindig idegtépő országos és helyi választásokra.

A Mérleg felelős szerkesztőjeként felettesemtől, Pap János polgármestertől már a nulladik naptól kezdve teljes szabadságot kaptam – egy újságíró számára nincs ennél nagyobb szerencse/ajándék. Munkám során azon voltam, hogy minél több információval szolgáljunk az önkormányzatról, Békéscsaba mindennapjairól és történetéről egy stílusában és mondanivalójában korrekt, külső megjelenésében pedig nem szokványos lap révén. Középen álló liberálisként néha nehéz volt viselni a jobbról-balról nehezedő nyomást, de megfelelő kommunikációval szinte mindig sikerült normális mederben tartani a dolgokat. Külföldi voltom miatt soha semmiféle hátrányt nem szenvedtem, Békéscsabát befogadó városnak ismertem meg, a kollégáim elfogadtak.

Érzelmileg erősen kötődtem ehhez a laphoz. Sajnálom, hogy számomra vége lett, de örülök, hogy egy még szabad világban külső nyomás és kényszerek nélkül lehettem szabad újságíró.

Az utóbbi tíz évben a Csabai Mérleg mind küllemében, mind tartalmában teljesen megváltozott. De ez már mások története.

(Sztojcsev Szvetoszláv 1991-től 2006-ig volt a Csabai Mérleg felelős szerkesztője)

 

 

Fábián Tamás

Hét hónap, 15 lapszám. Ennyi jutott nekem a 25 esztendős békéscsabai újság történetéből. Sok ez, vagy kevés? Hagy nyomot a lapon a felelős szerkesztő?

Akkor már tizenöt éve jött ki a lap ugyanazzal az arculattal. A színes címlap helyett - első körben - mégis a hetilappá alakítást javasoltam. Kétheti ma is. Szerettem volna az online mutációt elindítani, de arra már nem maradt idő. Más sajtóműfajok megjelenésével próbálkoztam, ám azok el is tűntek. Vannak még emlékeim a felelős szerkesztői székbe kerülésemről, a terveimről, és a telefonról is, hogy szeptember 1-jétől más viszi a lapot, de a jubileumon erről most csak ennyit.

2007 nemcsak a fiam születése okán volt az egyik legjelentősebb év az életemben, hanem azért is, mert – remek szakemberek segítségével – Békéscsaba lapját, a Csabai Mérleget is szerkeszthettem.

Ennyi jutott nekem most. Sok ez, vagy kevés? Ennyi.

(Fábián Tamás 2007-ben 7 hónapig volt az újság felelős szerkesztője)

 

Fehér József

2007-től 2011-ig voltam a Csabai Mérleg felelős szerkesztője, amely időszakot azért nem nevezhetem öt egész évfolyamnak, mert az első és az utolsó esztendő az én szempontomból „töredék” lett.

Jó szívvel emlékszem ma is életem ezen korszakára, a kollégákra, akikkel formailag és tartalmilag megújítottuk a lapot. Ekkor változott a Mérleg A/4-es formátumról nagyobbra, s a lapgondolatot, szerkezetet is megreformáltuk. A kiadó pozíciójában Borbíró Zoltán és Kozma János a zavartalan, független működés kereteit biztosította számunkra. Igyekeztünk közéletivé formálni az imázst, a Mérlegben bárki közölhette véleményét, ha nem lépte túl a józanész és a jó ízlés határait, a képzeletbeli fiók sohasem telt meg elsüllyesztett levelekkel.

Hogy nem vagyok csabai lakos, számomra sohasem jelentett gondot, mindig is tiszteltem az úgynevezett csabaiságot, ráadásul rendszerváltás után közel negyedszázadon át ide kötött az újságírói, kommunikátori munka, feladat. Szűkebb pátriám Gyomaendrőd és Dévaványa, viszont újságíróként csabainak vallom magamat, s talán én is tettem már annyit ezért a településért, hogy otthon érezhessem itt magam. Örülök a Mérleg ezüstkorának, azt eltelt 25 évnek, s kívánok jó szelet a folytatáshoz.

(Fehér József 2007-től 2011-ig volt a Csabai Mérleg felelős szerkesztője)

 

Botyánszky Mária

Az eltelt 25 év alatt két szoros kapcsolatom volt a Mérleggel. Az első még visszanyúlik az újság indulásának időszakára, akkor főiskolás éveim előtt kézbesítettem a lapot, még Heti Mérleg néven. Álmomban sem gondoltam volna, hogy egyszer a készítésében is részt vehetek.

Felelős szerkesztő, az önkormányzati sajtós munkám mellett 2011-től másfél évig voltam, mielőtt megszületett harmadik gyermekem. 2014-ben, az önkormányzati választások előtt hívtak, így visszajöttem, de a referendum után másfelé vitt az élet.

Nagyon szerettem a szerkesztőségi munkát, a kollégáimat. Hasznos, konstruktív együttgondolkodás jellemezte az akkori csapatot. Értékesnek éreztem a munkánkat, hiszen szülővárosom lakosait tájékoztathattuk. Az egyik szakdolgozatomat is az akkor 20 éves lapról írtam. Rengeteg régi számot átolvastam. Az én időszakomban jöttek hírek arról, hogy több megyei jogú városban is megszűnt az önkormányzati lap. Békéscsabán megmaradt a közkedvelt újság és mi elkezdtük nagy tervemet, a lap online verziójának elindítását. Azt hiszem, erre vagyok a legbüszkébb. Az első húsz esztendő összes lapszámát digitalizáltuk, hiszen nem veszhet kárba Békéscsaba sárga papíron vezetett, őrzött múltja. Az újság, vele együtt több korosztály megszámlálhatatlan emléke vált ezáltal közkinccsé.

Sok sikert kívánok az újság munkatársainak, vigyázzanak a Csabai Mérleg szellemiségére, a csabaiak sárga újságjára. 

(Botyánszky Mária 2011-2012-ben és rövid ideig 2014-ben volt a Csabai Mérleg felelős szerkesztője)

 

Mikóczy Erika

Az indulás első hónapjait és egy későbbi, rövid időszakot kivéve, lassan 25 éve járunk kézen fogva a Heti illetve Csabai Mérleg és én.

Rengeteg esemény, történés, hír fért bele ebbe a negyedszázadba, ha visszapörgetem az idő kerekét, mégis inkább pillanatszilánkok, arcok, érzések idéződnek fel. Emlékszem a közgyűlések, a választások izgalmaira, a fesztiválok nyüzsgésére, a koncertek, kiállítások, színházi bemutatók emelkedett pillanataira – és persze arra is, mennyi töprengéssel járt, hogyan lehet mindezt nagyon röviden, de a maga teljességében átadni olvasóinknak.

A legmeghatározóbb érzés azonban a hála. Hálás vagyok olvasóinknak, hogy érdeklődésükkel segítettek bennünket. Hálás vagyok mindazoknak, akik lehetővé tették és teszik azt, hogy a Mérleg már negyedszázada ingyenesen jusson el Önökhöz. Hálás vagyok azoknak, akik az írásaikkal, fotóikkal, a nyomdai előkészítéssel, a nyomtatással, a kézbesítéssel segítettek és segítenek. Rengeteg embernek jár köszönet, kérem, tekintsék hát úgy, hogy az alábbi névsor egy hosszú lista eleje: Gécs Béla, Sztojcsev Szvetoszláv, Fábián Tamás, Fehér József, Botyánszky Mária, Veress Erzsi, Boldog Gusztáv, Gubucz Zsuzsa, Gajdács Emese, Such Tamás, Kiss Zoltán, Vándor Andrea, Szilasi Mihály, Kárász-Kiss Péter, Ujházi György, Garai György, Várhegyi János, Oláh Péter, Bartyik István, Sass Ervin, Kovács György, Lopusnyi Natália, Szekerka Mihály, Sarlós György, Rigler Attila, Nyári Attila, Nagy Róbert, Várhelyi Klára, Korim Ferenc…

(Mikóczy Erika 1992-től a lap munkatársa, és 2012-től szerkeszti - kisebb megszakítással - a Csabai Mérleget)

 

Bali-Hatala Boglárka

Az önkormányzat döntését követően 2015-ben kezdtük el a Békéscsabai Médiacentrum felépítését, az év júniusa óta vagyok a főszerkesztője. A Csabai Mérleg 2015 októbere óta a portfólió része, a lap éppen akkor volt 24 éves, internetes portálja 4 éve működött.  

A Csabai Mérlegben nagy átalakításra nem volt szükség az alapok jók voltak, és csupán néhány ponton változtattam a lapon. Ahogy egy évvel ezelőtt írtam, több új rovatot terveztem, ezeket sorra meg is valósítottuk, remélem elnyerte tetszésüket. Bizonyára észrevették, hogy nagyobb terjedelemben és másféle módon számolunk be az intézményekről, a gazdasági szereplőkről, és a város kulturális életének történéseiről, valamint a sport is saját felületet kapott. Kiemelt hangsúlyt kapnak a fejlesztési programok, mind az előkészítési mind a megvalósítási szakaszban. Az elektronikus média világában a híreknél a pontosság, exkluzivitás, gyorsaság valahogy másként mutatkozik meg, mint a nyomtatott újságban, de természetesen ennek is megvan a maga szépsége. Szerettem volna, ha hamarabb jutnak el önökhöz a hírek, ezért a háttérben több olyan lépést tettünk, amivel lapban megjelent írások frissebbek. A Csabai Mérleg megjelenése egyelőre kétheti marad, de dolgozunk, rajta hogy megteremthessük a heti megjelenés feltételeit.

Mint a médiacentrum főszerkesztője, remélem, önök is úgy gondolják, hogy a Csabai Mérleg olyan lap, ami igazán a helyieknek szól. Tartsanak velünk továbbra is ezen az úton….

 

 

 

 

 

FEL