Szerdán kezdődik a holokauszt-emlékmű építése a megyeszékhelyen. A Békéscsabai Zsidó Hitközség kezdeményezésére épülő emlékfal több mint 72 év után méltó emléket állíthat az 1944-ben Békés megyéből elhurcolt és megölt zsidó áldozatoknak. Az emlékmű kivitelezési szerződését március 8-án, kedden írták alá a helyi zsinagógában.
Szent beruházás – az aláírás előtti pillanatokban így nevezte az emlékmű létrehozását Moskovits Sándor, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elnöke, aki elmondta: közel tíz éve fáradoznak azon, hogy az emlékfal megépüljön Békéscsabán. Az emlékfalon szerepelni fog a négyévesen meggyilkolt Neumann Gábor neve is. A békéscsabai fiú fényképe jelképezi a gyermek holokausztot az egész világon.
– Az édesanyja aki, Neumann Gáborral Auschwitzba került, terhes volt. Már itt Békéscsabán, a dohánybeváltóban, ahol deportálás előtt összegyűjtötték a zsidókat, utolsó napjaival volt a szülés előtt és a marhavagonban szült meg, erre tanuk vannak. És megölték ugye, mint újszülöttet Auschwitzba. Most kéri a család, hogy ő is kerüljön föl Neumann Mariann néven a mártírok közé és fel is fog kerülni a neve – árulta el dr. Moskovits Sándor, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elnöke.
Dr. Goldmann György, a Békés Megyei Zsidóságért Alapítvány Kuratóriumának elnöke kifejtette: az emlékfalon 2940 név szerepel majd, amely 27 Békés megyei településről származó, a II. világháborúban meggyilkolt zsidó ember előtt állít méltó emléket.
– Úgy gondoljuk, feladatunk, hogy pótoljuk azt, amit az önkény és a gyilkos erőszak elvett tőlünk. És mi most Békéscsabán ezzel az emlékfallal igyekszünk megőrizni azt, amit még meg tudunk őrizni: az elhunytak nevét – fogalmazott dr. Goldmann György.
Az emlékmű mintegy 30 millió forintból épül meg a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a miniszterelnökség valamint a békéscsabai és más települések önkormányzatának, illetve magánemberek jóvoltából. A klinker téglákból épülő falban gránitlapokra vésik majd az áldozatok nevét.
– Maga a falnak az építése nagy precizitást igényel, itt minden beépített tégla vagy kő, látszó felület, tehát nagyon nagy odafigyelést fog igényelni a munkálatok során, hogy minden tökéletes legyen – hangsúlyozta ifj. Szabó Tamás, a kivitelezést elnyert Galéria Invest Kft. ügyvezetője.
A 90 méter hosszú emlékfal a Széchenyi-ligetben, a katolikus és a zsidó temető közé június elejére készül el. Mivel annak idején június utolsó vasárnapján érkeztek Auschwitzba a város mártírjai, ekkor avatják majd fel az emlékművet.