Szent Valburgától a májusfáig

2021. május 1. 15:14 | behir.hu

Május elseje nemcsak a munka ünnepe, hisz a májusfa állítása a kiszemelt lány háza udvarán sokkal korábbról eredeztethető. Magyarországon május elsején először 1890-ben rendeztek felvonulást, azt követően pedig majálisokat, utcabálokat. De vajon mi köze van egymáshoz a német nyelvterületen elterjedt boszorkánytüzeknek, Szent Valburgának és a májusfa-állításnak?

Valburga, másként Walpurgis (710-779) angolszász királylány volt, majd bencés apátasszony. Bonifáccal együtt részt vett a németek megtérítésben. Ereklyéit Eichstätt városában őrzik.

Egy 19. századi szerző így írt erről: "Szent Valburga holtteteme, nyomban halála után rendkívül kellemes illatot árasztott, mely a jelenlevőket kimondhatatlan gyönyörrel tölté el… A szent tetem máig Eichstadtban őriztetik, s mellcsontjából ma is csodás olaj ömlik, melynek ájtatos használata számtalan betegnek visszaadta elöbbeni egészségét.” (Vogel: Szentek élete; Kalocsa, 1866).

Apátbottal, illetőleg három kalásszal szokták ábrázolni Valburgát, akit II. Hadrián pápa avatott szentté 870. május 1-jén. Valburgát a pestistől, a köhögéstől és a veszettségtől megvédő szentként tisztelték. Tiszteletét a török hódoltság után németajkú betelepülő katolikusok erősítették meg. Mivel május elsején avatták szentté, így a Walpurgis-éji (április 30-ai) boszorkánytűz szokások ma is elterjedtek német területeken.

A Walpurgis-éj érdekessége, hogy a tűzrakáson kívül csak fáklyákkal világítottak, villanyfény használata tilos volt. Mindez párhuzamba állítható a mai fáklyás felvonulásokkal is. A boszorkánytüzeket Goethe 1808-ban megjelent Faustja tette ismét népszerűvé.

A májusfát erdőben vágták a legények, hogy Walpurgis éjszakájára a kiszemelt lány, a kedves ajtaja elé állítsák. A fát különböző szalagokkal, virágokkal díszítették. A termékenységet szimbolizálja a mai napig.

 

Békéscsaba Megyei Jogú Város Német Nemzetiségi Önkormányzata

 

További programok »

Kultúra

Múzeumi szabadegyetemi előadás a 101. (békéscsabai) gyalogezredről

A 101. (békéscsabai) császári és királyi gyalogezred I. világháborús szerepvállalását foglalta össze az ezred 1934-ben írt emlékalbuma és a témában fellelhető legújabb történeti forrás, egy 2021-ben közreadott háborús memoár történetei alapján Cseresznyés János a Múzeumi Szabadegyetem eseményén szerdán a gyulai Almásy-kastélyban.
15:32
FEL