Az, hogy a szennyvízelvezető-hálózatba oda nem való anyag is kerül, sajnos országos probléma és kisebb nagyobb gyakorisággal szinte kivétel nélkül minden településen jelentkezik - írta megkeresésünkre a szolgáltató. Kondoros városa azért kapott most kiemelt figyelmet, mert a település egy részében vákuumos szennyvízgyűjtő-rendszer üzemel, ami fokozottabban érzékeny az ilyen jellegű anyagokra.
Sajnos a lakosság szándékosan vagy hanyagságból juttat a wc-n vagy akár az ingatlanon belül lévő aknán keresztül a szennyvízbe különböző darabos hulladékokat, például játékokat, konyhai- vagy pipere-eszközöket, szövetanyagokat (fehérnemű, felmosórongy vagy felmosófej), de sok esetben állati tetemeket, maradványokat (csontok, belsőségek) vagy építési törmeléket, macskaalmot is. Ezek a nem a szennyvízbe hanem a hulladékgyűjtő edénybe való anyagok a térségünkben jellemző gravitációs gyűjtővezetékeken és szennyvízátemelőkben dugulásokat okoznak, amivel a rendszerek működését akadályozzák. A vákuumos rendszerek esetében a problémát a vákuumszelepek fennakasztásával okozzák, aminek következtében a rendszerben a vákuum nem tartható, hiánya pedig működésképtelenné teszi az egész szennyvízgyűjtési-továbbítási folyamatot.
Egy-egy vákuumszelep felakadásának megkeresése sokszor több órát vesz igénybe, ami egyrészt a munkatársaik túlóraköltségében és a járművek költségében, másrészt a hiányzó vákuum pótlásához szükséges többlet villamosenergia költségében jelentkezik. Egy-egy ilyen alkalommal a felakadt szelep megjavítása sokszor mindössze perceket vesz igénybe, viszont órákig működtek feleslegesen a vákuumszivattyúk, keresték a közel 200 helyszín közül a hiba helyét a szakemberek. Az így felmerülő költségek éves szinten több millió forintot jelentenek, és mindez elkerülhető lenne a lakosság gondosabb csatornahasználatával és odafigyeléssel.
A társaság már a közszolgáltatási szerződésben felhívja a figyelmet a megfelelő közműhasználati szabályokra, de rendszeresen tájékoztatókat is juttat a lakossághoz. Sajnos arra nincs mód, hogy a szennyvízkibocsájtókat folyamatosan ellenőrizzék, ráadásul a hálózatba bekerülő anyagok anonimok, vagyis utólag nem lehet megállapítani a származási helyüket. Mechanikai védelmet –például rácsokat – sem lehet minden háztartáshoz kiépíteni, mert a szennyvízben szabályszerű használat közben is vannak darabos szennyeződések, amelyek a rácsokat eldugíthatják. Bizonyított esetekben a felmerülő többletköltséget megtéríttetik a kárt okozó lakosokkal, de a megoldás a szabályos közműhasználat és az odafigyelés lenne.
A megépült szennyvíz-elvezető rendszerek szabályszerű közműhasználat mellett alkalmasak funkciójuk betöltésére, és ennek hosszú távú biztonságos betöltéséhez kérik a lakosok minimális odafigyeléssel járó közreműködését.