Szakmai fórumot rendeztek a nyugdíjas foglalkoztatásról Békéscsabán

2020. február 5. 17:42 | Gyemendi Réka

"Ott tartaná? Visszahívná? Rugalmasan foglalkoztatná?" Ezek voltak a kulcskérdései annak a szakmai fórumnak, amelynek célja a nyugdíjas foglalkoztatás előnyeinek és lehetőségeinek bemutatása volt szerdán Békéscsabán, a polgármesteri hivatalban.

A fórum a nyugdíjas szövetkezetek érdekvédelmi szervezetének, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének országjárása, amelynek célja, hogy komplex tájékoztatást nyújtsanak mind a nyugdíjasok, mind a helyi vállalkozások számára a nyugdíjas foglalkoztatásról.

A szakmai fórumot dr. Kiss Gyula aljegyző nyitotta meg, majd több szakmai előadó tartott bemutatót: Kiss Ilona, a Békés Megyei Kormányhivatal, Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztály részéről, Dolgos Attila a KözÉSZ alelnöke, dr. habil. Réti Mária PhD a Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft.-től, valamint dr. Bak Klára PhD a Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft-től.

– 2019. január 1-jétől nagyon kedvezményesen foglalkoztathatók a nyugdíjasok munka jogviszony keretében. Ez a kedvezményrendszer már korábban jelen volt a közérdekű nyugdíjas szövetkezeteknél, 2017  júliusa óta. A gyakorlatban általában kérdésként merül fel az, hogy melyik jobb egy nyugdíjas számára, melyik jobb egy vállalkozás számára. A célunk, hogy bemutassuk az egyes jogviszonyokat. Az első lehetőség a munkajogviszony létesítése a munka törvénykönyve hatálya alatt. Ebben az esetben a nyugdíjasokra vannak bizonyos speciális szabályok. Ha közérdekű nyugdíjasszövetkezeti taggá válik a nyugdíjas, akkor azon keresztül tud dolgozni. Fontos megemlíteni, hogy a szövetkezeti tagság magában rejti azt is, hogy a szövetkezetben rejlő egyéb lehetőségeket is ki tudja használni. A szövetkezetek nagyon rugalmasan tudnak munkát biztosítani az érintetteknek – fogalmazott dr. Bak Klára. 

Hozzátette: vannak egyéb jogviszonyok, így polgári jogi jogviszony, megbízási jogviszony és vállalkozási jogviszony. Ekkor a polgári jogi törvénykönyv hatálya alá tartozik az adott tevékenység. 

Dolgos Attila elmondta: 2,6 millió nyugdíjas vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő állampolgár van ma Magyarországon, közülük 6-7% van csak jelen a munkaerőpiacon. 

– Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a piacnak szüksége van a segítségre, a nyugdíjasokban pedig nagy erő van, hiszen rendkívül tapasztaltak és nagy tudásúak, amit át tudnak adni egy mentorszerepben a fiataloknak, így egyre nagyobb szükség van rájuk. A kereslet is nagy, és ők is egyre élénkebben érdeklődnek a lehetőségek iránt – ismertette.

 

További programok »

FEL