Csaknem hetven érdeklődő vett részt a programon, köztük sok gyermek. Az egyik orosházi iskolából kerékpáron érkezett diákcsoport. A rendezvény ideje alatt a résztvevők külön belépőjegy nélkül tekinthették meg a Kardoskúti Madárvonulás Múzeumának gazdag anyagát. Népszerűnek bizonyult a kézműveskedés, sokan kipróbálták a nemezelést. A résztevők megkóstolhatták és meg is vásárolhatták Dani Jánosnak, a KMNPI Nemzeti Parki Termék Védjegyet birtokló termelőjének hagyományos eljárással készült sajtjait és egyéb tejtermékeit.
A nap fő attrakciója a birkanyírás volt, melynek keretében Dani István, juhász hagyományos módszerrel, azaz kézi ollóval nyírta a juhokat. A nyírást a vállalkozó kedvű gyermekek és felnőttek is kipróbálhatták, így a két cigája és egy racka juhot hamar megszabadították téli bundájuktól.
A bemutató keretében szó esett arról, hogy az állatok kihajtásának, azaz a legeltetési szezon kezdetének időpontja hagyományosan Szent György napja, azaz április 24. A kihajtás előtt a juhok gyapját lenyírják. Így történik ez minden évben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén tartott juhok esetében is.
A bemutatón szó esett arról is, hogy az őshonos házi állatok jelentős szerepet töltenek be a védett területek természetvédelmi kezelésében. Igazgatóságunk állattartási tevékenysége génmegőrzési célokat is szolgál. A tavaszi esőzéseknek köszönhetően a Kardoskút környéki gyepek most kiváló táplálékot szolgáltatnak a legelő állatoknak.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park