– A Gondosóra programban megvalósuló szolgáltatás és a jelzőeszköz ingyenes, Magyarország minden településén hozzáférhető a hét minden napján és órájában. Országosan már 200 ezren használják ezt az egyszerű eszközt, amely lehetőséget teremt arra, hogy minél tovább a saját otthonukban tudjanak maradni az idősek. Minél több 65 év feletti honfitársunkhoz szeretnénk eljuttatni a gondosórát – hangsúlyozta az eszköz használatáról tartott tájékoztatón dr. Juhász Roland, a Gondosóra program szakmai vezetője.
– Egyetlen nagy gomb található a készüléken, ha a használója bármilyen, a biztonságérzetét zavaró körülménnyel találkozik és ezt megnyomja, akkor a diszpécserközpont visszahívja. A készülék kihangosodík, így indul el a kommunikáció és a segítségnyújtás. Nagyon széles a felhasználási köre, akár gyógyszer- vagy élelmiszerhiány esetén is tudnak a kollegáink segítséget nyújtani, de ha vészhelyzet esetén mentőt, tűzoltót kell hívni, azt is intézik. A vízálló készülék elesésérzékelővel is rendelkezik, ilyen esetben a GPS-koordináták alapján automatikusan felhívja a diszpécseri szolgálatot érzékelővel rendelkezik. Tehát ha valaki például zuhanyzás közben elcsúszik, a központ a jelzést követően értesíti a hozzátratozókat és intézkedik a segítséget kérő ellátásáról – ismertette a gondosóra használatának lényegét az eszközt díjmentesen biztosító Kormányzati Szoftverlicenc-gazdálkodási Kft. ügyvezetője.
Gyula város alpolgármestere arról beszélt, hogy a településükön évtizedes hagyománya van a szociális segítségnyújtásnak és az ahhoz kapcsolódó technikai újításoknak. Korábbi pályázati programokon keresztül például a tanyákon élő lakosoknak és egyedülálló idős emberenek vásároltak mobiltelefonokat és tanították meg őket ezek kezelésére. Alt Norbert hozzátette: a fürdővárosban szintén évtizedes múltra nyúlik vissza a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, amely nagyjából hasonló elven működik, mint a gondosóra program, itt a jelzés a szociális központjuk diszpécser szolgálatához fut be. Gyula külterületeit feltérképező, GPS-koordinátákon alapuló digitális térképet is készítettek, hogy a segítséget nyújtó szervezetek minél hamarabb megtalálják a bajbajutottakat. Ebbe a sorba jól beleillik a gondosóra program, aki szeretne ehhez csatlakozni az Gyula város szociális intézményeiben megteheti ezt, az ott dolgozók segítenek a regisztrációban, felveszik az adatokat és továbbítják azoknak akik intézik a készülékek kérelmezőhöz történő szállítását.
A Gondosóra Programról bővebben itt olvashatnak.