„Sanyi, a hétvégén gyalogolni kellene húsz kilométert a bajnokságon”

2021. augusztus 11. 10:15 | Such Tamás

Noha az olimpiának vége, de a behir.hu-nál még folytatódik. Ugyanis korábbi olimpikonokat kerestünk meg, hogy meséljenek az ötkarikás élményeikről. Ezúttal Békés megye leggyaloglóbb házaspárjával: Urbanikné Rosza Máriával (Marcsi), és férjével, Urbanik Sándorral (Sanyi) beszélgettünk.

Marcsi három: az 1992-es barcelonai (12. hely), az 1996-os atlantai (9. hely) és a 2000-es sydneyi (18. hely), míg Sanyi négy: a 1988-as szöuli (21. hely) és szintén a barcelonai (8. hely), az atlantain (13. hely) és a sydneyi (29. hely) olimpián vett részt.

 

– A legtöbb gyalogló futóként kezdi.

Marcsi: Ahogy mi is… Még csak másfél éve voltam igazolt futó az Előrénél, amikor szólt Tóth Sanyi, az edzőm, hogy be kellene szállnom a csapat. Majd Hrabovszki Évi szlovák gimis osztálytársam – aki akkor már gyalogló volt – az egyik tesiórán megmutatta, hogy mi a pontos technika, és rögtön ráálltam.

 Sanyi: Én középtávfutóként kezdtem, majd egyszer, egy sérülés miatt tagot kerestek a gyaloglócsapatba. Az edzőm, Jakabos Péter – aki Jakabos Zsuzsi úszó édesapja – egy szerdai napon szólt, hogy „Sanyi, a hétvégén gyalogolni kellene húsz kilométert a bajnokságon. Ne foglalkozz vele, hogy nem megy, az a lényeg, hogy érj a célba, van állóképességed, a 20 kilométer simán meglesz!”.

 

– Az még biciklivel is sok.

Sanyi: Már rögtön harmadik lettem.

 

Urbanik Sándor – Forrás: Urbanik házaspár

Sanyi – Forrás: Urbanik házaspár

 

– A 88-as, szöuli olimpián olyan világsztárok, mint Ben Johnson és Carl Lewis is jelen voltak. Milyen érzés volt látni őket?

Sanyi: A 100 méteres döntőt élőben láttam; félelmetes volt. Szinte fogni lehetett az energiát a levegőben. Amikor elfutottak mellettünk, megcsapott a szelük, akkora sebességgel futottak.

 

– A magyar versenyző ötödik lett.

Sanyi: Igen, Kovács Attila.

 

– Kinek szurkoltál?

Sanyi: Nyilván Attilának, amúgy Lewisnak.

 

– Mindig van egy olyan időszak, amikor valamelyik sport beég a tudatba.

Sanyi: Akkor főleg azért, mert Carl Lewis verhetetlen volt, olyan volt, mint egy félisten; sprinter létére távolugrásban is nyert.

 

– 1992-ben, Barcelonában már együtt voltatok. Az már szebb volt neked?

Sanyi: Igen! (őszintén; Marcsi nevet)

Marcsi: A „tökéletes páros” – a sportban is.

Sanyi: Már férj-feleségként voltunk kint.

Marcsi: Mint Urbanik házaspár. De már 89-ben megszűnt a nevem.

 

Urbanikné Rosza Mária – Forrás: Urbanik házaspár

Marcsi – Forrás: Urbanik házaspár

 

– Urbanik Sándorné. 

Marcsi: Nem-nem. Urbanikné Rosza Mária!

 

– Barcelonában Sanyi szerepelt jobban, míg Atlantában te. Megesett, hogy emiatt ugrattak benneteket?

Marcsi: A szövetségnél mindig azt kérdezték, hogy „vajon ebben az évben ki lesz a jobb?”. Ráadásul az egyik évben Sanyi, a másikban én domborítottam jobban. Miközben közel 20 éven keresztül mindig benne voltunk a TOP20-ban.

 

– Milyen élményeitek volt Atlantában?

Marcsi: Az olimpiai faluban Dottó vonatok vittek minket ide-oda. Az egyik alkalommal nem fértem fel, majd Kokó (Kovács István bokszoló, harmatsúlyban olimpiai bajnok lett Atlantában – S. T.) leszólt: „Gyere, pattanj az ölembe!”.

 

– Csú!

Marcsi: A mai napig kiráz a hideg. De ez így van, ha bármelyik olimpikonnal találkozom.

Sanyi: Darnyi Tamás akkor már csak meghívott vendégként érkezett Atlantába. Amikor leszállt a gépünk, azonnal körbevették az újságírók, mint egy rocksztárt. Külföldön sokkal nagyobb nimbusza volt, mint Magyarországon.

 

– Milyen volt Sydney?

Marcsi: Lehet szidni? Hááát… az akklimatizáció az egy külön történet.

Sanyi: Az akklimatizációt a szakirodalom „lövi be”, hogy ahány óra az időeltolódás, annyi nap kell az átálláshoz. Sydneyben minimum 10 napnak kell eltelnie ahhoz, hogy a bioritmusod át tudjon állni.

 

Urbanik Sándor, Urbanikné Rosza Mária és Tóth Sándor – Forrás: Urbanik házaspár

Tóth Sándor mesterrel – Forrás: Urbanik házaspár

 

Marcsi: Pont a tizedik napon volt mindkettőnk versenye. Aznap volt az akklimatizáció második hulláma. Olyankor hiába vagy jó a fejben, ha nem követ a tested. Ráadásul előtte olyan edzéseket csináltam, hogy Urbán Ákos, a gyaloglók vezetőedzője azt mondta, hogy „Te jóisten, mint fogsz itt csinálni?”. És a nagy semmit…

Egyébként a 92-es, barceloniai olimpiának az volt az érdekessége, hogy a befutó a stadionban volt, és amikor beértél a célegyenesbe – teljesen mindegy, hogy hányadiknak – akkora hangorkán fogadott, hogy azt addig el sem tudtuk képzelni. Míg manapság kizárólag az országúton zajlik a gyaloglás.

Ráadásul Barcelonában egy olyan szállodában voltunk, amelynek a tején egy nyitott terasz volt – mindig ott pihentünk. Amikor pedig már leversenyeztünk, az öttusázó Mizsér Attila hozta a gitárját, és lementünk a tengerpartra. Most pedig a vírus miatt a másik szobájába sem lehetett átmenni.

 

– Sydney után szögre akasztottátok a cipőket?

Marcsi: Mivel nem sikerült, a roló lement. Nekem az fájt a legjobban, hogy tisztességesen akartuk befejezni a sportolást. Sosem az volt, hogy túl akartunk élni egy versenyt, hanem hogy minél jobb eredménnyel akartunk versenyezni. A legrosszabb esetben 18-odikok voltunk. Szöulban húsz kilométeren Sanya még sokadik lett.

Sanyi: Majd két nap múlva elindult az 50-en, és benne volt az ötben.

Marcsi: Sajnos a cél előtt öt kilométerrel begörcsölt a lába, és be akarták húzni a többiek a célba, hogy ne adja fel.

Sanyi: 45 kilométer környékén elkezdett görcsölni a lábam, és a rutintalanság hozta elő bennem, hogy megálltam, lehajoltam, és abban a pillanatban az egész testem görcsbe rándult.

Marcsi: Manapság már annyira felpörgött az olimpia, de régebben egy jó sportoló két-három olimpiaciklust végig tudott versenyezni. Ez most gyakorlatilag lement egyre.

Sanyi: Ez sportág-függő, de az atlétikában nagyon jönnek előre a fiatalok. Most is egy U18-as lett a férfi felnőtt mezőnyben negyedik.

 

– Te edző vagy az atlétáknál, Sanyi pedig üzletember.

Marcsi: Pedig máig él benne a sport, mindig ő akar lenni a legjobb – tök mindegy, hogy milyen céghez kerül, mindig benne van a versenyszellem.

Sanyi: Leginkább a fair play kísér végig.

 

Urbanikné Rosza Mária és Urbanik Sándor – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

FEL