Urbanikné Rosza Mária és Urbanik Sándor együtt hét olimpián viselhették büszkén a piros-fehér-zöld trikót, így behatóan ismerik az ötkarikás hangulatot és az Oláh Barbarára váró feladatokat.
Urbanikné Rosza Mária elmondta: az olimpia egy mindenek feletti érzés; az, hogy valaki ott lehet, plusz energiát jelent számára.
– Az olimpiai falu fantasztikus élmény. Az 1992-es barcelonai olimpiát tudom példának hozni, amikor egy apartmanházban volt a magyar csapat szállása, így olyanok voltunk, mint egy család, egymásnak szurkoltunk, egymással beszéltük át a napokat. Amikor lement a saját versenyszámunk, átmentünk a magyar csapat többi tagjának szurkolni, ott voltunk velük, egy igazán különleges élmény volt – sorolta a három olimpián is versengő atléta.
Urbanik Sándor négy olimpián képviselte Magyarországot, lábában több mint százezer kilométerrel pedig a sportág egyik legendájának számít. Mint mondta, a maratoni gyaloglás úgynevezett mix (ugyanabban a versenyszámban férfi és női sportolók váltják egymást – a szerk.) váltója egy teljesen új versenyszám az olimpiai programban, de már most lehet látni, hogy mik azok a tényezők, amelyek dönthetnek a helyezések sorsáról.
– Még soha nem rendeztek semmilyen sportágban olyan váltószámot, ahol mindkét félnek kétszer kell versenybe szállnia, minden versenyzőnek két, egyenként valamivel több, mint 10 km-es szakaszt kell teljesítenie, felváltva. A nehézséget az fogja okozni a versenyzők számára, hogy lesz egy durván 40-45 perc pihenő, amikor ki kell találnia az atlétáknak, hogy mit fognak csinálni addig, amíg a társa a távot rója. Ez versenyzőként eltérő, lesz, aki pihenéssel fogja eltölteni az idejét, lesz, aki gyuratni fog vagy éppen étkezik, de olyan is lesz, aki mozgással várja majd, hogy újra versenybe szállhasson. Barbinak is ez lesz a legfontosabb, hogy megtalálja azt a dolgot, amivel a leghasznosabban tudja eltölteni a pihenőt – ismertette az olimpiai 8. helyezett gyalogló.
Urbanik Sándor kiemelte, a maratoni vegyes váltóban a világ 25 legjobb párosa vesz részt, az Oláh Barbara és Venyercsán Bence alkotta kettős pedig egy igazán jó eredménnyel a legjobb húsz között végezhet, amely kiváló eredmény lenne.
A két gyalogló kiválóság arról is beszélt, melyik olimpiai élmény volt számukra a legmaradandóbb. Urbanikné Rosza Mária minden olimpiáján a stadionban volt a rajt és a cél is, így a sportlétesítmény teljes közönsége előtt ért célba, amely felemelő érzés volt számára. Urbanik Sándornak pedig a barcelonai, feleségével közös olimpiai indulás és a hegytetőn, százezer ember előtti célba érkezés vált kitörölhetetlen emlékké.
Oláh Barbara és váltótársa, Vecsernyán Bence augusztus 7-én 7:30-kor startol el az az Eiffel-torony lábától, majd Párizs központját megjárva ér vissza az emblematikus épülethez.