Sajgó Anikó Józsa: Ha ismerjük a színeinket, tudatosabban vásárolunk

2020. december 28. 15:49 | Mikóczy Erika

Mi is pontosan a színtanácsadás? Miért fontos tudnunk, hogy a bőrünk, a hajunk és a szemünk színe alapján melyik színtípusba tartozunk? A 7.Tv Aktuális című műsorában Sajgó Anikó Józsa színtanácsadóval Gyemendi Réka műsorvezető beszélgetett erről.

– Először is tisztázzuk, hogy pontosan mit jelent a színtanácsadás?

A színtanácsadás arról szól, hogy a szem, haj és bőrszínünk alapján négy fő színcsoportba tartozunk. Ezt az elméletet még egy svájci festőművész, művészetterapeuta találta ki a 20. század elején, amikor is művészetterápiás foglalkozások keretein belül észrevette, hogy a diákjai a megjelenésükkel harmonizáló színeket használnak alkotás közben. Ez felkeltette a figyelmét, és elkezdett ezzel foglalkozni, tanulmányozta az egyének színeit. Innen a színelmélet, amely szerint a négy évszaktípus, a tavasz, nyár, ősz, tél színeivel sorolják be az embereket.

 

– Melyek az egyes típusok jellemzői?

A tél típusú valaki, ha sötétebb szeme van, sötétebb a haja és a bőre is egy kicsit sötétebb, illetve szürkés. Vannak a tavasz típusok, akik sokkal világosabb, sokkal élénkebb színskálát képviselnek, a tavasztípus az élénk. A tavasz típusnak sokkal sárgásabbak a színei, míg egy tél típusnak kékesebb tónusúak. Igazából ez a két nagyon nagy különbség a meleg és a hideg típusok között. Meleg típusnak számítanak a tavasz típusok, és az ősz típusok. Míg az ősznek őszi falevél hangulata van, addig a tavasz típusú tavaszi mező színvilágú. A nyár meg a tél pedig a hideg típusok, ami szintén egy szürkésebb. Meg van az is határozva, hogy egy-egy típusnak milyen ékszerszínek állnak jól. Például a nyaraknak és a teleknek leginkább az ezüst, míg mondjuk a tavaszoknak és az őszöknek az arany. Meg kell figyelni ilyenkor a színeinknek a telítettségét. Ezt igazándiból otthon is meg lehet vizsgálni, hogyha valakinek van gyakorlata a színek világában, és meg tudja különböztetni a tónusokat, árnyalatokat, a színek telítettségét, akkor egy kis önvizsgálattal meg tudja állapítani, hogy melyik színtípushoz tartozik. Azon belül viszont már valószínűleg tanácsadói segítség kell az altípus kiválasztásához. Az altípusokban is vannak világosak, van egy élénkebb, lehet egy sötétebb, vagy lehet egy hideg típus, amibe tartozunk.

 

 

– Egy ember csak egy, vagy több kategóriába is besorolható?

Elvileg egy kategóriába, de a kategóriák között van némi átmenet. Éppen ezért fontos az, hogy az ember színtanácsadóhoz forduljon. Ha tényleg nagyon nagy tapasztalata van valakinek a színek világában, és nagyon ért hozzájuk, akkor persze el tudja otthon dönteni. Olyan kis különbségek vannak például, hogy a szem színe egy tavasz típusnál élénk, tündöklő kék. A nyár típusnál egy kicsit szürkésebb, vagy egy kicsit visszafogottabb színvilágot veszünk észre. Ugyanígy az arctónusoknál. Egy színtanácsadás úgy működik, hogy több mint 100 színkendőt a vendég elé teszünk, és úgy látjuk meg, hogy melyik szín milyen hatással van az arcára. Ezek után pedig kiderül, hogy melyik színtípusba tartozhat.

 

– Miért fontos, hogy tisztában legyünk a színtípusunkkal, és azzal, hogy mi áll jól nekünk?

Engem a színtanácsadáshoz a környezettudatosság vitt elsősorban. Ugyanis azzal, ha ismerjük a színeinket, és tudjuk, hogy mi áll jól nekünk, egyrészt sokkal kevesebbet vásárolunk, mert tudjuk, hogy mihez nyúljunk. Egy jó szín az arcunkat üdévé teszi, és világossá. Míg mondjuk egy rossz színben sápadtak vagyunk, a ráncaink sokkal mélyebben látszanak. Általában inkább egy szürkésebb vagy egy nagyon sárgás kinézetet tud kölcsönözni nekünk egy rossz szín. A színtanácsadás teljesen öntudatos dolog, amikor az ember eljut odáig, hogy szeretné uralni a ruhatárát. Tudatosan kiválasztani, hogy milyen színeket kellene hordania. Nem muszáj a színtípusunknak megfelelő összes színt használni, viszont nagy valószínűséggel, aki eddig bátortalanul ment az üzletekbe, és jobb ötlet híján a szürkéhez, a fehérhez vagy a feketéhez nyúlt, a tanácsadás után sokkal bátrabban fog a színekkel bánni. Ha harmóniába kerülünk a színekkel, akkor nekünk is jobb kedvünk lesz. A színek hatásairól elég sokat tudunk, jelentős szerepe van a pszichológiában, a lakberendezésben is használják, sőt a marketingben is fontos szerepet tölt be. Ez ugyanígy van a saját életünkben. Ha megfelelő színekkel vesszük körbe magunkat, akkor valószínűleg jobban is érezzük magunkat. A megjelenés, ha tetszik, ha nem, akkor is az első benyomást adja rólunk. Erről lehet nem tudomást venni, de ez akkor is így működik. A mi egyéni felelősségünk, hogy ezzel a részünkkel foglalkozunk, vagy sem. Úgy gondolom, hogy ilyen szempontból mindenkinek hasznos tudás ez, és nem utolsó sorban ez egy életre szerzett tudás. Mert nem avul el, mindig mindenki ugyanaz a színtípus marad. Maximum a kora előrehaladtával egy kicsit halványítja a színeit.

 

– Csak öltözködéskor kell figyelembe venni a színtípusunkat, vagy más esetekben is?

Itt elsősorban az öltözködésről van szó. De egy idő után, amikor már tudatosabbak vagyunk, vagy érdekel minket a téma, elkezdünk a saját színeinkhez vonzódni, és szeretjük a környezetünkben is azokat a színeket használni, azokkal körbevenni magunkat. A lakberendezésben már van egy olyan hatás is, hogy például egy hálószobában egy karamell és kék kombináció előnyös, mert megnyugtat, relaxál. Míg mondjuk ruházkodásban, ha valaki felvesz egy vöröset, akkor pontosan tudja, hogy most a figyelem középpontjába fog kerülni, ha pedig feketét, abban el tud bújni. Az életünk minden területén jelentősége van ennek. Itt leginkább azt szolgálja, hogy a megjelenésünk sokkal jobb legyen. Nő az önbizalmunk, ha belenézünk a tükörbe, és szebbnek látjuk magunkat. Mindenki szép, de ha tudatosan megismeri önmagát, a színeit, a stílusát, és a testalkatának megfelelő fazonokat, akkor valószínűleg nem lesz olyan, hogy reggel olyan ruhát vesz fel, amit már az utcára lépve megbán. Így mindig komfortosan, és jól érezheti magát a bőrében és a ruhájában.

 

–  Hogyan került kapcsolatba ezzel a szakmával, és honnan jött az érdeklődés?

Két tanítási nyelvű gimnáziumot végeztem, és mindig is érdekeltek a művészetek. Budapesten tanultam egy divattervező magániskolában, aztán elsodort egy kicsit az élet. Sok mást tanultam, de az első lányunk születésekor eldöntöttem, hogy valami nagyon értékeset szeretnék csinálni a jövőben, aminek látom értelmét, és ami adni tud az embereknek. Szeretem az embereket és nagyon érdekel a pszichológia is, ráadásul a környezettudatosság irányába terelt, hogy ne halmozzak fel annyi ruhát. A ruhásszekrényemben levők ruhák nyolcvan százalékát nem viseltem. Vagy előfordult,  hogy amikor felvettem valamit, és belenéztem a tükörbe, akkor teljesen mást láttam, mint amikor leemeltem a ruhát a boltok polcairól. Szerettem volna egyrészt erre tudatosabban tekinteni, másrészt pedig visszafogni a vásárlásaimat. Egy olyan ruhatárat kialakítani, amihez tényleg mindig magabiztosan nyúlhatok, és minden darabját az életvitelemnek megfelelően választom és használom. Olvastam ilyen cikkeket, és kipattant az agyamból milyen jó lenne, ha készülne egy ilyen szín típusú karkötő, amit hogyha felrakunk a kezünkre, akkor vásárlás előtt ez mindig a szemünk előtt lenne. Így megismerhetjük a saját színeinket. Igazándiból egy típusnak nem 16 színe van, hanem akár lehet 54, vagy 120 is. Árnyalatokról beszélünk. De ennek ismerete olyan tudatosság felé terel, hogy sokkal kevesebb időt fogunk tölteni a boltokban, sokkal céltudatosabban fogunk vásárolni. Amikor ezt kitaláltam, akkor úgy döntöttem, hogy tudást is teszek mögé. Mivel annak idején a divattervező iskolában szó nem volt színelméletről, ezért elmentem egy stílusakadémiára, és megtanultam ennek az alapjait. Most ezzel foglalkozom.

További programok »

Itthon

FEL